ПЕНСІЯ ЗА ОСОБЛИВІ ЗАСЛУГИ


Хто і в якому розмірі має право отримувати пенсію за особливі заслуги?


Закон "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною. Стаття 1 Закону містить перелік громадян України, які мають право на отримання такої пенсії за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника або за вислугу років. Призначення такої пенсії здійснюється комісіями з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною, які створюються при Кабінеті Міністрів України (особам, зазначеним у пунктах 1, 3—5 ст. 1 Закону) або при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях (особам, зазначеним у пунктах 2, 6—8 ст. 1 Закону).

З 1 січня 2006 року має набрати чинності Закон "Про внесення змін до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" щодо працюючих пенсіонерів", яким встановлено, що працюючі пенсіонери, незалежно від розміру свого середньомісячного доходу, матимуть право на отримання пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Статтею 5 "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із Законом, у відсотках до прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність (з 1 січня 2005 року він складає 332 грн.). Розмір надбавок (від 20 до 40%) , залежить від заслуги особи, зазначеної у ст. 1 Закону. При цьому розмір надбавки переглядатиметься з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму. Перерахунок надбавки, виходячи з нового розміру прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність, робитимуть органи, що виплачують пенсії, з дня його затвердження.

З 1 січня цього року набрав чинності Указ Президента "Про довічні державні стипендії для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною". Довічні державні стипендії призначаються Президентом України за поданням Кабінету Міністрів особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною: Героям Радянського Союзу, повним кавалерам ордена Слави, нагородженим чотирма і більше медалями "За відвагу", а також Героям Соціалістичної Праці, удостоєним цього звання за працю в період Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років. Вищезазначеним особам такі стипендії виплачуватимуть щомісяця в сумі 205 гривень за місцем отримання заробітної плати, пенсії або грошового утримання, незалежно від розміру цих доходів. Виплата довічної державної стипендії припиняється у разі смерті стипендіата або його виїзду на і постійне місце проживання за межі України.

Сторінку підготувала Наталія МЕЩЕРЯКОВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 8 від 26 лютого-4 березня 2005 року;