Якими є загальні підстави проведення податковою міліцією перевірок суб'єктів підприємницької діяльності?

Згідно зі ст. 22 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», яка визначає права податкової міліції, її посадові особи для виконання своїх обов'язків мають право перевіряти документацію підприємства, отримувати від посадових осіб письмові пояснення та копії необхідних документів, перевіряти достовірність наданої інформації, обстежувати будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення підприємства.

Загальними підставами перевірок є постанова органу дізнання, слідчого, суду, звернення правоохоронного органу про проведення перевірки суб'єкта підприємницької діяльності, щодо якого є дані про порушення податкового законодавства з ознаками злочину, або необхідність перевірки заяв та повідомлень про злочини.

Згідно з Указом Президента «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності» податкова міліція як орган, уповноважений перевіряти фінансово-господарську діяльність суб'єктів підприємницької діяльності, має право проводити планові та позапланові виїзні перевірки в межах компетенції, наданої Законом «Про державну податкову службу в Україні», на підставі посвідчення про перевірку.

Плановою виїзною перевіркою вважається перевірка показників фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, що передбачена у плані роботи контролюючого органу, яка проводиться за місцезнаходженням суб'єкта підприємницької діяльності або за місцем розташування об'єкта власності за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності. Така перевірка проводиться за письмовим рішенням керівника відповідного контролюючого органу не частіше, ніж раз на календарний рік, а також не раніше як за 10 календарних днів після надіслання письмового повідомлення суб'єктові підприємницької діяльності.

Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, не передбачена в планах роботи контролюючого органу. Вона проводиться, якщо:

    за наслідками зустрічних перевірок виявлено факти, які свідчать про порушення суб'єктом підприємницької діяльності норм законодавства;

    суб'єктом підприємницької діяльності не подано в установлений строк документи обов'язкової звітності;

    виявлено недостовірність даних, заявлених у документах обов'язкової звітності;

    суб'єкт підприємницької діяльності подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особам контролюючого органу під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки;

    виникла потреба перевірити відомості, отримані від особи, яка мала правові відносини з суб'єктом підприємницької діяльності, якщо суб'єкт підприємницької діяльності не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу протягом трьох робочих днів від дня отримання запиту.

Матеріал підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 7/2005