СПАДЩИНА ПОЗА ЧЕРГОЮ


У мене є рідний брат, який в останні роки життя нашої матері матеріально їй не допомагав, натомість мій син опікувався бабусею, яка через старість та хворобу була в безпорадному стані. Чи можемо ми із сином отримати у спадщину по 1/2 квартири моєї матері? Чи зможу я подарувати свою половину квартири синові?


Відповідно до ст. 1258 Цивільного кодексу (далі — ЦК) спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Але згідно із ч. 2 ст. 1259 ЦК суд може допустити спадкоємця з іншої черги в чергу, що успадковує, якщо така особа "...опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані".

Цивільний кодекс передбачає 5 черг:

1.      Діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той із подружжя, який його пережив, і батьки.

2.      Рідні брати і сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

3.      Рідні дядько і тітка спадкодавця.

4.      Особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менше ніж п'ять років до моменту відкриття спадщини (як бачимо, "цивільний" шлюб не дуже сприяє отриманню спадщини).

5.      Інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, а також утриманці, які не були членами сім'ї спадкодавця.

Тож за умови, якщо онук матеріально забезпечував бабусю, суд може допустити його до спадкування.

Частини у спадщині кожного зі спадкоємців за законом є рівними (ст. 1267, ст. 1278 ЦК). Спадкоєм­ці можуть домовитися і про інший розподіл частин спадщини. Для цього їм вистачить усної угоди, а якщо домовленість стосується не­рухомого майна, потрібно укладати письмовий договір і засвідчувати його у нотаріуса.

Фактичне володіння спадщи­ною дає право користуватися та володіти квартирою, а не розпо­ряджатися. Відповідно до ст. 1297 ЦК звернення спадкоємця, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, до нотаріуса по видачу йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно є його обов'язком. Стаття 1299 ЦК передбачає, що у разі наявності у складі спадщини нерухомого майна, спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна. Відповідно до Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав є свідоцтво про право на спадщину. При цьому право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця від моменту державної реєстрації цього майна. Одже, подарувати свою частину квартири синові дописувачка може за умови виникнення права власності на неї, тобто після державної реєстрації

Строк для прийняття спадщини — 6 місяців із моменту її відкриття (ст. 1270 ЦК). Протягом цього ж строку спадкоємець може відмовитись від прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1273 ЦК), заява про що подається до нотаріальної контора за місцем відкриття спадщини. Тож дописувачка може відмовитись від прийняття спадщини на користь сина.

Сторінку підготувала Наталія МЕЩЕРЯКОВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 9 від 5-11 березня 2005 року;