Як проводиться оплата листка непрацездатності при застосуванні підсумованого обліку тривалості робочого часу?

Згідно зі ст. 61 КЗпП на тих роботах, де за умовами виробництва не може бути додержано встановленої для відповідної категорії працівників щоденної або щотижневої тривалості робочого часу, допускається (за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи, організації) запровадження підсумованого обліку робочого часу.

У разі застосування підсумованого обліку тривалість робочого часу за обліковий період не може перевищувати норми робочого часу, тобто 40 годин на тиждень. Отже, оплата праці проводиться за результатами роботи в обліковому періоді, в якому в середньому реалізується встановлена трудовим законодавством тривалість робочого дня (робочого тижня). Обліковий період визначається в колективному договорі підприємства для кожної категорії працівників. Його встановлюють на місяць, квартал, півріччя або рік, і він охоплює робочий час і години роботи у святкові, неробочі та вихідні дні. При цьому щоденна або щотижнева тривалість робочого часу може в певних межах відхилятися від норми годин робочого дня (тижня), але балансується в межах облікового періоду так, щоб сума годин за графіком роботи працівника в обліковому періоді дорівнювала нормі робочого часу за цей період.

Якщо для певної категорії працівників установлено підсумований облік робочого часу, кількість робочих годин розраховують за графіком роботи працівника цієї категорії, а не підприємства загалом. Відповідно в листку непрацездатності для таких працівників слід відображати вихідні дні не за календарем, а ті, що відповідають графіку їхньої змінності.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця і виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, що надається за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, починаючи з шостого дня непрацездатності, здійснюється у формі матеріального забезпечення. Призначення останнього — повністю або частково компенсувати застрахованій особі втрату заробітної плати в разі настання тимчасової непрацездатності. Це обумовлено ч. 1 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Пунктом 2 Порядку оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 р. № 439, установлено, що листок непрацездатності оплачується за робочі години згідно з графіком роботи застрахованої особи.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 11/2005