Державну допомогу призначатимуть у разі, якщо дохід сім'ї виявиться нижчим за гарантований мінімум для родини. На 2005 р. парламент установив його для працездатних осіб — 80 грн. на людину на місяць; для непрацездатних (пенсіонерів, дітей) — 120; для інвалідів — 130 грн.
Для самотньої матері чи батька (тобто для тих, хто не перебуває у шлюбі і виховує дитину) Закон України «Про державний бюджет України на 2005 рік» збільшив гарантований мінімум на 25 відсотків. Наприклад, для працездатної самотньої матері він складе 80 грн. (гарантований мінімум для працездатної особи) + 25% = 100 грн. Для непрацездатної матері (наприклад, якщо жінка перебуває на пенсії): 120 грн. (гарантований мінімум для непрацездатних) + 25% = 150 грн. Якщо ж самотня мати є інвалідом, то гарантований мінімум для неї — 130 грн. (гарантований мінімум для інвалідів) + 25% = 162 грн. 50 коп.
З нинішнього року на 20 відсотків підвищено гарантований мінімум для кожної дитини з багатодітної (у якій виховуються троє і більше дітей) малозабезпеченої родини. Таким чином, гарантований мінімум на кожну дитину з багатодітної родини складе 120 грн. (гарантований мінімум для непрацездатних осіб, у тому числі для дітей) + 20 % = 144 грн.
Щоб одержати державну соціальну допомогу, повнолітній представник родини повинен прийти в районне управління праці й соціального захисту населення (у сільській місцевості — до уповноваженого представника сільської ради) і заповнити заяву. Одночасно потрібно надати документи, що підтверджують особу заявника, суму доходів, що одержувала родина (довідки про зарплату — з місця роботи, про стипендію — з навчального закладу, про виплачену суму допомоги з безробіття — з Державного центра зайнятості, про розмір пенсії — з органів Пенсійного фонду).
Рішення про призначення чи відмову в державній допомозі приймається протягом 10 днів з моменту надання повного комплекту документів. Відмова можлива, якщо: родина володіє земельною ділянкою площею понад 60 соток, підсобним господарством, що можуть приносити дохід; родина володіє більш ніж однією квартирою чи будинком за умови, що загальна площа житла перевищує норму: 21 кв. м на людину плюс 10,5 кв. м на родину (виняток — дачні будиночки); у родини дві чи більше машин (за винятком автомобілів, наданих органами соціального захисту; в основному це машини для інвалідів І групи з захворюваннями опорно-рухового апарату); родина протягом останнього року зробила покупку на суму, що перевищує десятикратну величину прожиткового мінімуму для родини: нову квартиру, машину, дорогу техніку чи меблі. При цьому вартість, дати придбання перевіряються.
Рішення про призначення чи відмову в наданні допомоги приймається після ретельного вивчення всіх обставин.
Державна соціальна допомога призначається на півроку. По тому необхідно підтвердити право на виплати.