ЧАС ОБ'ЄДНУВАТИСЯ


Які переваги надає мешканцям багатоквартирного будинку створення об'єднання власників квартир?


Такі об єднання створюються на добровільних засадах з метою сприяння управлінню, утриманню, а також ефективному використанню квартир та іншого нерухомого приватизованого майна. За своїм юридичним статусом об'єднання є юридичною особою і відповідно до ст. 11 Закону "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (далі — Закон) після набуття цього статусу об'єднання може вирішити питання про прийняття на власний баланс усього житлового комплексу.

Відповідно до ст. 9 Закону членом об'єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири або приміщення у багатоквартирному будинку. Порядок прийняття до об'єднання визначається статутом. Оскільки членство в об'єднанні є добровільним, власник квартири або приміщення може відмовитись від членства, але за письмовою заявою може бути прийнятим до об єднання в будь-який момент його існування за згодою об'єднання. Власники приміщень, розташованих у межах одного будинку, які не є членами об'єднання, можуть укладати з об'єднанням угоди про співпрацю та дії у спільних інтересах.

Серед переваг, які надає мешканцям будинку створення об'єднання, крім безпосередньої участі у вирішенні питань забезпечення будинку якісними комунальними послугами, утримання та ремонту будинку, допоміжних приміщень та благоустрою прибудинкової території, слід відзначити можливість розпоряджатися спільним майном власників квартир.

Згідно зі ст. 19 Закону спільне майно власників квартир складається з неподільного та загального майна. Неподільне майно перебуває в їх спільній сумісній власності і не підлягає відчуженню, загальне майно — у спільній частковій власності. Об'єкти права спільної власності на майно можуть бути передані в користування фізичній або юридичній особі або групі осіб у разі, якщо це не пов'язано з порушенням прав і інтересів співвласників неподільного та загального майна, які охороняються законом.

Статтею 26 Закону визначено, що власник приміщення у багатоквартирному будинку, в якому створене об'єднання, може здати його в оренду для проживання фізичній особі або для здійснення господарської, підприємницької та іншої не забороненої законом діяльності фізичній або юридичній особі, якщо така діяльність не суперечить встановленим нормам використання приміщень у жилих будинках та не завдає шкоди інтересам власників (користувачів) і навколишньому середовищу. За необхідності може бути здійснене переведення приміщення у нежиле на термін дії договору оренди або постійно у порядку, встановленому законодавством.

Передача в оренду жилого чи нежилого приміщення для ведення господарської, підприємницької та іншої діяльності не допускається, якщо це буде суперечити інтересам або обмежувати права інших власників або користувачів приміщень.

Таким чином, мешканці будинку, в якому створене об'єднання співвласників, отримують змогу вирішувати питання розташування у будинку офісних приміщень та інших приміщень господарського призначення (магазинів, косметичних салонів, перукарень, майстерень тощо), оскільки без дозволу об'єднання співвласників багатоквартирного будинку їх розміщення неможливе.

Прибудинкова територія — територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку — відповідно до ч. 1 та 2 ст. 42 Земельного кодексу України надається в постійне користування організації, що здійснює управління цим будинком, тобто об'єднанню співвласників. У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню власників. Згідно з Положенням про порядок встановлення та закріплення меж прибудинкових територій існуючого житлового фонду та надання їх у спільне користування або спільну сумісну власність земельних ділянок для спорудження житлових будинків, затвердженим наказом Держкомзему, Держкоммістобудування, Держжитлокомунгоспу та Фонду державного майна України від 05.04.96 р. № 31/30/53/396 прибудинкова територія встановлюється за проектом поділу території мікрорайону (кварталу) та проектом забудови і включає: територію під жилим будинком; проїзди та тротуари; озеленені території; ігрові майданчики для дітей; майданчики для відпочинку дорослих; майданчики для занять фізкультурою; майданчики для парковки автомобілів; майданчики для господарських цілей; майданчики для вигулювання собак; інші території, пов’язані з утриманням та експлуатацією будинків та інших пов'язаних з ними об'єктів.

Межі території встановлюються за проектом відведення ділянки відповідно до проектно-технічної документації. У складі прибудинкової території визначаються об'єкти, що використовуються сторонніми користувачами із встановленими правилами експлуатації та користування (спільні проїзди, наскрізні проходи у будівлях тощо), їх межі. Таким чином, до компетенції об'єднання співвласників віднесено також і вирішення питань благоустрою прибудинкової території та режим користування нею сторонніх користувачів.

Сторінку підготувала Наталія МЕЩЕРЯКОВА

Юридичний вісник України № 18 (7 - 13 травня 2005 року)