ЗНОВУ ПРО ПІЛЬГИ


Просимо роз'яснити, як надаються пільги користувачам природного газу, якщо у будинку (квартирі) прописані і проживають декілька пільговиків, наприклад: учасник Великої Вітчизняної війни; подружжя, які є потерпілими від Чорнобильської катастрофи, один з яких вчитель, а інший — лікар, а також діти; якщо разом з учасником Великої Вітчизняної війни, інвалідом війни І групи, проживає і доглядає за ним його повнолітня, працездатна онука?


Згідно із Законом "Про Державний бюджет України на 2005 рік" у ст. 74 встановлено, що до членів сім і пільговика при наданні пільг належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II групи або інвалідами І групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни І групи та доглядає за ним за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним.

Таким чином, до членів сім'ї учасника Великої Вітчизняної війни його працездатні діти не відносяться і його пільга щодо користуванню природним газом на них не поширюється. Але онука, яка проживає разом із учасником Великої Вітчизняної війни, інвалідом війни І групи (який не перебуває у шлюбі), такою пільгою користується. А якщо сім'я учасника Великої Вітчизняної війни складається лише з непрацездатних осіб, наприклад, разом із ним проживає його дружина — пенсіонерка, то таке подружжя має пільги щодо користування газом у подвійному розмірі — 100%.

До членів сімї потерпілих від наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС та працівників культури, освіти та охорони здоров'я (яким знижка плати за користування газом надається лише у сільській місцевості) також відносяться дружина (чоловік) і неповнолітні діти (до 18 років).

Тобто право на пільги членів сім'ї визначається згідно з вищенаведеною нормою — або член сім'ї має право на пільги як особа, зазначена у відповідному законі ("Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" тощо), або як особа, на яку поширюється пільга іншого члена сім'ї.

Якщо особа має право на застосування щодо неї пільга одразу за декількома підставами (наприклад, онука, що доглядає за учасником війни, інвалідом І групи, є вчителем і проживає у сільській місцевості, або дружина потерпілого від наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС є лікарем і проживає у сільській місцевості), то особа має право обрати для себе тільки одну пільгу.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1996 р. № 879 встановлені норми користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ № 1788 від 31.12.2004 p.). Виходячи з них, громадяни, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати споживання природного газу для побутових потреб, користуються пільгами у межах наступних норм, тобто оплата за природний газ, спожитий з перевищенням встановлених норм, повинен бути оплачений на загальних підставах.

У разі використання природного газу на опалення житла норма складає:

21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, і додатково 10,5 кв. метра на сім ю — 11 куб. метрів природного газу на 1 кв. метр площі на місяць в опалювальний період;

для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13,14 і 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") — 42 кв. метри опалювальної площі на кожну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю — 11 куб. метрів природного газу на 1 кв. метр площі на місяць в опалювальний період.

У разі користування газовою плитою за наявності централізованого гарячого водопостачання норма складає 9,8 куб. метра на одну особу, яка має право на знижку плати, на місяць.

У разі користування газовою плитою за відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача — 18,3 куб. метра на одну особу, яка має право на знижку плати, на місяць.

У разі користування газовою плитою та водонагрівачем — 23,6 куб. метра на одну особу, яка має право на знижку плати, на місяць.

Сторінку підготувала Наталія МЕЩЕРЯКОВА

Юридичний вісник України № 18 (7 - 13 травня 2005 року)