Чи можна внести патент у статутний фонд господарчого товариства?
Права на винаходи, корисні моделі, промислові зразки здатні брати участь в економічному товарному обороті та бути внеском у статутний капітал засновуваного господарчого товариства, якщо вони відповідають критеріям обігоздатності: винятковості, можливості відчуження, промисловій придатності, можливості грошової оцінки.
Згідно з п. 2 ст. 28 Закону "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі" і п. 2 ст. 20 Закону "Про охорону прав на промислові зразки" патент надає його власнику виключне право використовувати винахід, корисну модель, промисловий зразок за своїм розсудом, якщо таке використання не порушує прав інших власників патентів. Таким чином, права на всі об'єкти патентного права є винятковими.
Для одержання правової охорони з боку держави ці об'єкти підлягають обов'язковій процедурі реєстрації. Для одержання патенту конкретне технологічне (технічне) рішення повинно відповідати законодавчо встановленим критеріям патентоспроможності, серед яких загальним для всіх об'єктів є критерій промислової придатності — можливість виготовлення і використання виробу в промисловості чи в іншій сфері діяльності. Можливість відчуження об'єктів патентного права (зокрема для втілення на матеріальному носії) також робить їх здатними до залучення в товарообіг.
Щодо можливості грошової оцінки, то права на всі об'єкти інтелектуальної власності, у тому числі і ті, що охороняються патентом, відображаються у бухгалтерському і податковому обліку як нематеріальні активи. Вартість нематеріальних активів складає сума фактичних витрат на їхнє придбання і доведення до стану, придатного до використання. Амортизаційні відрахування нараховуються не тільки на основні фонди, але й на нематеріальні активи. Згідно з пп. 8.3.9 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" для амортизації нематеріальних активів застосовується лінійний метод, за яким кожен окремий вид нематеріального активу амортизується рівними частинами, виходячи з його первісної вартості з урахуванням індексації протягом терміну, що визначається платником податку самостійно, виходячи з терміну корисного використання таких нематеріальних активів чи терміну діяльності такого платника податку, але не більш 10 років постійної експлуатації.
Права на винаходи, корисні моделі, промислові зразки мають визначені законодавством особливості залучення в ринкові відносини — проходження процедури державної реєстрації й одержання охоронного документа. Згідно зі ст. 6 Закону "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі" і ст. 5 Закону "Про охорону прав на промислові зразки' винаходу, корисній моделі, промисловому зразку правова охорона надається за умови непротиріччя суспільним інтересам, принципам гуманності і моралі і виконанні умов патентоспроможності. Державна реєстрація носить стосовно винаходів, корисних моделей і промислових зразків конститутивне значення, тож сумнівною вбачається можливість участі в товарообігу незареєстрованних технічних чи художньо-конструкторських розробок, оскільки такий продукт найбільшою мірою уразливий перед порушеннями з боку третіх осіб і перспектива на успіх у випадку судового розгляду є малоймовірною.
Слід звернути увагу на те, що монополія патентовласника в зв'язку з її закріпленням у категорії виключних прав і застосуванням такого засобу правової охорони, як патент, обмежена тимчасовими і територіальними рамками. Після закінчення встановленого терміну (20 років для патенту на винахід; 6 років для деклараційного патенту на винахід; 10 років для корисних моделей і промислових зразків) чи в зв’язку з невиконанням дій щодо підтримки патенту в силі будь-яка особа вправі використовувати запатентований об'єкт, іншими словами, монополія на нього в патентовласника припиняється. Можливість продовження дії патенту законодавством не передбачена, тож при створенні господарчого товариства засновники повинні передбачити в установчому договорі наступні моменти:
- на якій правовій підставі в рамках установчого договору буде здійснюватися передача внеску в статутний капітал — з використанням конструкції договору про передачу прав чи ліцензійного договору;
- хто повинен зробити дії щодо реєстрації відповідного договору в патентному відомстві;
- встановити, на кого покладається обов'язок зі сплати зборів за підтримання чинності патенту в силі.