У разі поновлення на роботі працівника, звільненого без законної підстави, орган, який розглядає трудовий спір, відповідно до ст. 235 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) одночасно приймає рішення про виплату працівнику середнього заробітку за час вимушеного прогулу, але не більш як за рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше року не з вини працівника, то орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Для обчислення середньої зарплати застосовується Порядок обчислення середньої зарплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100. Середньомісячна зарплата за час вимушеного прогулу обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше 2 календарних місяців, середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
При обчисленні середньої зарплати до неї включаються:
— основна заробітна плата;
— доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час, суміщення професій і посад, розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками-погодинниками, високі досягнення в роботі (високу професійну майстерність), умови праці, інтенсивність праці, керівництво бригадою, вислугу років та інші);
— виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електро- і теплової енергії;
— винагорода за підсумками річної роботи тощо. Премії включаються в заробіток місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на зарплату.
Премії за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчислені середньої зарплати за останні два календарні місяці включаються в заробіток у частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.