Я поєдную роботу на підприємстві із навчанням на 4 курсі заочного відділення вищого навчального закладу. Графік навчально-екзаменаційних сесій не є сталим, тобто протягом одного календарного року може відбутися, наприклад, три навчально-екзаменаційних cecії а протягом іншого — одна. Тривалість сесій коливається від двох до чотирьох тижнів, тож кожного разу, напередодні початку сесії в мене виникає конфлікт із керівництвом підприємства з приводу надання мені відпустки. Здебільшого, я можу розраховувати на відпустку без збереження заробітної плати або за рахунок щорічної відпустки. Чи правомірні такі дії керівництва?
Законом "Про відпустки" (п. 2 ст. 4) відпустка у зв'язку з навчанням визначається як додаткова, на відміну від щорічних основної відпустки та додаткової відпустки за особливий характер праці. Тобто Закон визначає спеціальне призначення відпустки — відпустка у зв'язку з навчанням.
Відповідно до ст. 15 Закону "Про відпустки" така додаткова оплачувана відпустка надається працівнику-студенту заочного відділення вищого навчального закладу, який успішно навчається без відриву від виробництва. Успішність навчання — умова, за якої така відпустка оплачується. Документом, що підтверджує факт успішного навчання, є довідка-виклик, яка надсилається до підприємства, на якому працює студент, до початку навчально-екзаменаційної сесії. На підставі довідки-виклику видається наказ про надання працівникові відпустки у зв'язку з навчанням. Вона складається з двох частин. На першій вказуються дати початку та закінчення сесії згідно з планом-графіком навчального закладу, юна залишається у відділі з роботи з персоналом підприємства. На другій частині довідки-виклику, на якій підприємство засвідчило печаткою факт вибуття працівника на сесію, навчальний відділ закладу освіти по закінченні сесії робить відмітки про виконання студентом навчального плану та засвідчує печаткою дату фактичного вибуття студента з вузу. Довідка-виклик передається до бухгалтерії підприємства для оплати відпустки.
Нарахування виплат за час додаткової відпустки у зв'язку з навчанням провадиться відповідно до пункту 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100: сумарний заробіток за останні перед наданням додаткової відпустки у зв'язку з навчанням 12 календарних місяців або за менший фактично відпрацьований період ділиться на відповідну кількість календарних днів року або меншого відпрацьованого періоду, за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством (ст. 73 Кодексу законів про працю), а одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.
Тривалість додаткової оплачуваної відпустки у зв'язку з навчанням на третьому і наступних курсах у вищих навчальних закладах за заочною формою навчання незалежно від рівня акредитації згідно із п. 2 ст. 15 Закону "Про відпустки" складає 40 календарних днів, які на відміну від щорічних відпусток надаються упродовж навчального, а не календарного року. Отже, цілком ймовірно, що протягом календарного року, можуть відбутися не дві, а три сесії.
Дописувачку непокоїть той факт, що тривалість сесій, зазвичай, перевищує встановлену у Законі "Про відпустки" тривалість навчальної відпустки. Нагадаємо, що згідно зі ст. 5 Закону "Про відпустки" тривалість відпусток незалежно від режимів та графіків роботи розраховується у календарних днях. Святкові і неробочі дні не враховуються лише при визначенні тривалості щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, а при наданні додаткової відпустки у зв'язку з навчанням зазначена норма не діє. Отже, при наданні додаткової відпустки у зв'язку з навчанням оплачуються всі (календарні) дні зазначеної відпустки відповідно до виклику на сесію, але в межах, наданих у даному випадку Законом 40 днів на навчальний рік. Якщо ж працівник протягом навчального року вже використав навчальну відпустку у межах, наданих Законом, то в нього залишається надана ч. 2 ст. 84 Кодексу законів про працю та ст. 26 Закону "Про відпустки" можливість взяти відпустку без збереження заробітної плати. Вона може надаватися працівникові за умов згода керівництва підприємства на термін, не більший ніж 15 календарних днів на рік.
Працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах з заочною формою навчання, де навчальний процес має свої особливості, законодавством понад відпустки, передбачені ст. 15 Закону "Про відпустки", надаються також й додаткові дні відпусток. Наприклад, працівникам, що навчаються за спеціальностями "культура", "музичне мистецтво" щорічно надається по 10 календарних днів із збереженням заробітної плати та по 10 календарних днів без збереження заробітної плати; "театральне мистецтво", "кінотелемистецтво" — по 20 календарних днів із збереженням заробітної плати та по 10 календарних днів без збереження заробітної плати; "філологія" — по 10 календарних днів без збереження заробітної плати.
Що стосується вимоги власника використовувати щорічну основну відпустку для прийняття участі в навчально-екзаменаційній сесії, то така вимога не є законною, оскільки відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 80 Кодексу законів про працю щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена у разі збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв'язку з навчанням. Але ця норма не забороняє працівнику за необхідності використати свою щорічну основну відпустку для прийняття участі у навчально-екзаменаційній сесії у випадку, якщо навчальна відпустка та дозволена законом тривалість відпустки без збереження заробітної плати вже використані.