ХТО ОПОДАТКОВУЄ МОРЯКІВ?


Яким чином моряк, що працює в іноземній компанії може зменшити суми річного податкового зобов'язання в Україні на суми податків, сплачених за кордоном?


Роз'яснення з цього приводу надала Державна податкова адміністрація України у листі від 05.10.2004 р. № 11064/5/17-3116, в якому зазначено, що оподаткування іноземних доходів, одержуваних моряками (громадянами України), які працюють за наймом на іноземних суднах, здійснюється на підставі Закону "Про податок з доходів фізичних осіб". Порядок оподаткування іноземних доходів фізичних осіб визначено п. 9.9 ст. 9 Закону. Доходи фізичних осіб, отримані за межами України, підлягають оподаткуванню і декларуванню.

Відповідно до п. 9.9 ст. 9 зазначеного Закону, якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, то такий платник податку визначає суму такого зменшення за визначеними підставами у річній податковій декларації, яка подається до 1 квітня наступного за звітним року до податкового органу за місцем податкової адреси платника податку. За інформацією Міністерства закордонних справ України, станом на 01.01.2005 р. набули чинності міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування з Австрією, Азербайджаном, Алжиром, Бельгією, Білоруссю, Болгарією, Великою Британією, В'єтнамом, Вірменією, Грецією, Грузією, Данією, Єгиптом, Естонією, Індією, Індонезією, Іраном, Італією, Казахстаном, Канадою, Киргизстаном, Китаєм, Республікою Корея, Латвією, Литвою, Ліваном, Македонією, Молдовою, Нідерландами, Норвегією, Об'єднаними Арабськими Еміратами, Польщею, Португалією, Російською Федерацією, Румунією, Сербією і Чорногорією, Сирією, Словаччиною, СІЛА, Таджикистаном, Таїландом, Туреччиною, Туркменістаном, Угорщиною, Узбекистаном, Фінляндією, Францією, ФРН, Хорватією, Чехією, Швейцарією та Швецією.

Право на зменшення суми податкового зобов'язання на суму податку, сплаченого за межами України, надає довідка від державного органу країни, в якій виплачувалась заробітна плата моряку, про суму стягнутого податку, а також про базу його нарахування. Довідка має бути легалізована консульською установою України у відповідній країні.

Сторінку підготувала Наталія МЕЩЕРЯКОВА

Юридичний вісник України № 23 (11 - 17 червня 2005 року)