Відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається працюючій особі, яка фактично доглядає за дитиною, за її заявою повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу (ст. 20 Закону України «Про відпустки»).
Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років має застрахована особа (один з батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично доглядає за дитиною (ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»). Підставою для визначення цієї допомоги є наказ (розпорядження) роботодавця про надання застрахованій особі, яка доглядає за дитиною, відповідної відпустки. Усиновителі та опікуни для призначення допомоги мають подати ще й копію рішення суду про усиновлення чи відповідних органів про встановлення опіки.
Якщо фізична особа, зареєстрована як підприємець без створення юридичної особи, виконує роботу, надає послуги замовникам у рамках статусу підприємця лише на основі цивільно-правових договорів, її статус як підприємця жодним чином не впливає на обсяг обов'язків і прав як працівника за основним місцем роботи (в тому числі на допомогу по догляду за дитиною до 3 років, що виплачується за основним місцем роботи). А в разі укладення цивільно-правового договору підрядчик (виконавець) працює на свій ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягаючи внутрішньому трудовому розпорядку, ні з ким не перебуває в трудових відносинах.
Відповідно до ч. 3 ст. 50 Закону України № 2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» рішення про призначення допомоги по догляду за дитиною до 3 років ухвалюється комісією (уповноваженим) із соціального страхування на підприємстві. Комісія (уповноважений) контролює використання страхових коштів на підприємстві, ухвалює рішення про відмову призначити матеріальне забезпечення, припинити виплати.
Якщо комісія (уповноважений) із соцстрахування підприємства виявить порушення законодавства застрахованою особою, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до З років (наприклад, дитину фактично доглядає інша особа), то може припинити виплату допомоги.
Остаточне рішення про виплату або припинення виплати допомоги працівниці, яка в період відпустки по догляду за дитиною зареєструвалась як підприємець, має ухвалювати комісія (уповноважений) із соцстрахування підприємства після вивчення обставин, що впливають на рішення.