На першому курсі університету ректорат уклав зі мною договір про навчання. Причому на топ час я була неповнолітньою. Через рік ректорат висунув вимогу укласти зі мною новий договір, в якому сума оплати збільшується.
Чи має право навчальний заклад укладати договір з неповнолітнім? Чи правомірним є підвищення плати за навчання?
У відповідь на перше запитання дописувачки треба зазначити, що серед правочинів, на вчинення яких має право неповнолітня особа відповідно до статей 31 та 32 Цивільного кодексу, укладення договору про навчання не зазначено. Тож укладення договору про навчання у вищому навчальному закладі із неповнолітньою дописувачкою є неправомірним. Зрозуміло, що не всі абітурієнти набули повноліття на момент вступу до вищого навчального закладу, тому договір про їх навчання укладається від імені будь-кого з батьків (які, зазвичай, вносять плату за навчання) на користь третьої особи — студента. Тож у договорі про навчання, розробленому вищим навчальним закладом на базі Типового договору (форма встановлюється Міністерством освіти і науки), обов'язково повинні вказуватися як дані студента, так і дані особи, яка здійснює оплату.
Що ж стосується підвищення плати за освітню послугу протягом терміну навчання, то Міністерство освіти і науки України зазначало це як серйозний недолік у діяльності вищих навчальних закладів (лист від 23.05.2005 р. № 1/9-280). Навчальні заклади, що підвищують оплату за навчання, роблять це всупереч Закону "Про вищу освіту". Відповідно до п. 6 статті 64 цього Закону розмір плати за весь строк навчання встановлюється у договорі (у гривнях) і не може змінюватися протягом усього строку навчання. Плата за навчання або за надання додаткових освітніх послуг може вноситися за весь строк навчання повністю одноразово або частинами — помісячно, по семестрах, щорічно, і це право особи, з якою укладено договір, також повинно бути зазначено у договорі.