Втрату частини зарплати через її несвоєчасну виплату згідно з Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 р. № 2050 компенсують громадянам у разі затримання на один календарний місяць і більше виплати доходів, нарахованих з 1 січня 2001 р.
Підприємства, установи й організації всіх форм власності та господарювання в разі затримання на один календарний місяць і більше виплати заробітної плати та зростання індексу цін на споживчі товари і тарифів на послуги за період затримки більш як на один відсоток зобов'язані нарахувати і виплачувати працівникам компенсацію.
Працівникові (незалежно від того, працює він чи звільнений) виплачують її в тому ж місяці, в якому і заборговану зарплату за відповідний місяць. У разі затримки зарплати за кілька місяців розмір компенсації визначається за кожен місяць окремо і підсумовується. Порядок попереднього розрахунку компенсації не передбачено, оскільки від календарного місяця виплати заборгованої зарплати залежить розмір компенсації.
Відповідно до ст. 110 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), ст. 30 Закону України «Про оплату праці» під час кожної виплати зарплати власник або уповноважений ним орган зобов'язаний повідомити працівника про такі дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці:
· загальна сума зарплати з розшифруванням за видами виплат;
· розміри і підстави відрахувань та утримань із заробітної плати;
· сума зарплати до виплати.