Я бажаю провести відпустку з дружиною в одній з екзотичних країн. Проте, я побоююся, що при прибутті до місця призначення може виявитись, що не все відповідає моїм уявленням про країну. Які дані про країну повинна мати турфірма та про які умови перебування в країні мене повинні повідомляти?
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про захист прав споживачів" споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про товари (роботи, послуги), що забезпечує можливість свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги).
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про туризм", а також відповідно до "Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з організації іноземного, внутрішнього, зарубіжного туризму, екскурсійної діяльності" затвердженими наказом № 7/62 від 17.01.2001 p., до початку надання туристичних послуг споживачу за його вимогою повинна бути надана інформація про загальні умови типового договору на надання туристичних послуг, програма туристичного обслуговування, характеристика транспортних засобів, що здійснюють перевезення, у тому числі їх вид і категорія, терміни стикувань рейсів, а також інша обов'язкова інформація, передбачена кодексами і правилами перевезень.
Окрім того, споживачу має бути повідомлено про характеристику готелів, а саме про їх місце розташування, класифікацію за законодавством країни тимчасового перебування, відомості про підтвердження відповідності послуг готелю встановленим вимогам.
Для того, щоб споживач міг належно оцінити свої можливості по перебуванню у країні, він має бути повідомлений про санітарну та епідеміологічну обстановку, медичні застереження стосовно здійснення туристичної поїздки, у тому числі протипоказання через певні захворювання, особливості фізичного стану і віку туристів для участі в поїздці.
Особливу увагу необхідно звернути на те, що особа має бути повідомлена про звичаї місцевого населення, пам'ятки природи, історії, культури та інші об'єкти туристичного показу, що знаходяться під особливою охороною, стан навколишнього природного середовища, правила поведінки в громадських місцях та місцях, пов'язаних із проведенням релігійних обрядів, про правила в'їзду до країни та перебування там; про види і способи забезпечення харчування під час туристичної поїздки; про види та тематику екскурсійного обслуговування.
При укладенні договору турфірма обов'язково має поінформувати споживача про адреси і телефони українських дипломатичних установ у країні тимчасового перебування або місцевих служб, до яких можна звернутися у разі виникнення труднощів під час туристичної поїздки.
Туристичні фірми, які надають послуги у сфері активного туризму, повинні ознайомити туристів з елементами ризику і безпеки кожного конкретного туристичного походу та заходами щодо запобігання нещасним випадкам. В інформаційних матеріалах, які додаються до договору з туристом, має бути інформація про природні складнощі туристичної траси, необхідний рівень особистої фізичної підготовки туриста, особливості індивідуального спорядження.
Як видно, перелік інформації, якою має володіти турфірма, є досить великим, але споживач має право вимагати надання повної інформації про країну та умови перебування в ній.