ОПОДАТКУВАННЯ ПОДАРУНКІВ РОДИЧАМ


Я бажаю подарувати свою квартиру моєму онуку. Чи буде квартира обкладатися податком з доходів фізичних осіб?


Оподаткування доходів, одержаних у вигляді подарунків, регламентується статтею 14 Закону України від 22.05.2003 р. № 889 "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі — Закон).

Згідно з пунктом 14.1 цієї статті Закону кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими цим Законом для оподаткування спадщини (що регламентується ст. 13 Закону, яка набрала чинності з 1 січня 2005 року).

Статтею 13 Закону встановлено кілька ставок для оподаткування доходів, отриманих платником податку внаслідок прийняття у спадок (подарунок) коштів, майна, немайнових прав (0 %, 5 %, 13 % та 26 %), залежно від того, що є об'єктом дарування та який ступінь споріднення має обдарований по відношенню до дарувальника.

Зокрема, за ставкою 5 відсотків оподатковується вартість об'єктів нерухомого майна і рухомого майна, що успадковується (одержується у подарунок) членом сім'ї спадкодавця (дарувателя) першого ступеня споріднення.

Виходячи із положень Закону фізична особа — платник податку, який одержав протягом звітного податкового року дохід у вигляді спадкового майна (подарунку), зобов'язаний включити його вартість (су-" му) до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати до 1 квітня року, наступного за тим, в якому було одержано Свідоцтво про право на спадщину (подарунок), річну декларацію про майновий стан і доходи до податкового органу за місцем своєї податкової адреси (місце постійного або переважного проживання платника податку).

Проте, при застосуванні даних положень необхідно враховувати наступне. Пунктом 6 розділу 17 Закону України від 25.03.2005 р. № 2505 "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" (далі — Закон № 2505) до ст. 13 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" внесено зміни, згідно з якими починаючи з другого кварталу 2005 року не підлягають оподаткуванню (включенню до річної податкової декларації за 2005 рік) доходи, одержані у вигляді вартості нерухомих та рухомих об'єктів спадщини (подарунків) спадкоємцями (обдарованими), які відносяться до членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення з спадкодавцем.

Слід враховувати, що при визначенні членів сім "і першого та другого ступеня споріднення необхідно керуватися не нормами Цивільного кодексу України, який визначає ступені споріднення для визначення черги спадкоємців, а нормами Закону "Про податок з доходів фізичних осіб".

Так, п. 1.20.4. Закону зазначено, що для цілей цього Закону членами сім'ї фізичної особи є її дружина або чоловік, діти як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка (у тому числі усиновлені), батьки, баба або дід як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, брати чи сестри як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, онуки як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, інші утриманці такої фізичної особи або її опікуни, визнані такими згідно із законом. Всі інші особи, не зазначені в цьому переліку, не відносяться до членів сім'ї в розумінні даного Закону.

Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення. Оскільки онуки не зазначені серед осіб, які є родичами першого ступеня споріднення, проте вони є серед переліку осіб, які є членами сім'ї, то вони відносяться до другого ступеня споріднення. Такі особи на даний момент не повинні сплачувати податок у разі отримання подарунку та включати його вартість до податкової декларації.

Сторінку підготувало Ірина ДИБА.

Юридичний вісник України № 31 (6 - 12 серпня 2005 року)