Статтею 24 Закону України від 3 червня 2004 р. № 1745 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту населення від впливу шуму» (далі — Закон) жилі будинки і прибудинкові території належать до захищених об'єктів, наприклад, лікувальні заклади, заклади освіти, гуртожитки, розташовані у межах населених пунктів, заклади торгівлі, розважального бізнесу, зони відпочинку на території мікрорайонів тощо.
Передбачено, що шум на захищених об'єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, встановлених санітарними нормами для відповідного часу доби. У нічний час, із двадцять другої до восьмої години, на захищених об'єктах забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, застосування піротехнічних засобів.
Проведення на захищених об'єктах ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, забороняється у робочі дні з двадцять першої до восьмої години, а у святкові та неробочі дні — цілодобово.
Власник або орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Але в будь-якому разі шум, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм цілодобово.
Треба сказати, що ці вимоги та обмеження не поширюються у випадках:
— здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
— здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму за межі таких приміщень;
— запобігання та/або ліквідація наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій;
— надання невідкладної допомоги, запобігання або припинення правопорушень;
— запобігання крадіжок, пожеж," а також виконання завдань цивільної оборони;
— проведення зборів, мітингів, демонстрацій, походів, інших масових заходів, про які завчасно сповіщено органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування;
— роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність жилих і громадських будівель, за умов ужиття невідкладних заходів щодо максимального обмеження проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
— відзначення встановлених законом святкових і неробочих днів, днів міст, інших свят відповідно до рішення місцевої ради, проведення спортивних змагань;
— проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів у заборонений час за погодженням із уповноваженим органом місцевого самоврядування в порядку, передбаченому правилами додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.
Згідно з п. «є» ст. 46 Закону за порушення вимог щодо додержання тиші та обмежень певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, підприємство, установа, організація, громадянин — суб'єкт господарської діяльності сплачує штраф у розмірі від 50 до 450 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі коли підприємство та інші перелічені суб'єкти не припинили порушення після застосування фінансової санкції, вони сплачують штраф у розмірі 100 відсотків вартості реалізованої продукції, виконаних робіт, наданих послуг.
Статтею 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від 5 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб та громадян — суб'єктів господарської діяльності від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, зазначені вище, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 15 до ЗО неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян — суб'єктів господарської діяльності — від 50 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.
Забезпечення контролю за додержанням керівниками та посадовими особами підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також громадянами санітарного та екологічного законодавства, правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях тощо покладено законодавством, зокрема, на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (в межах їх компетенції).