ПОДАТКОВИЙ КРЕДИТ
(особливості формування)

Податковий кредит — це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду. Віднині податковий кредит щодо товарів (послуг), що придбавалися суб'єктами господарювання, не пов'язаний з їх "валововитратністю". Достатньою для цього умовою є те, аби товари (послуги) були отримані з метою їх використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, що саме і визначено пп. 7.4.1 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі — Закон про ПДВ). Крім того, відображення податкового кредиту не залежить від початку використання товарів (послуг), основних фондів в оподатковуваній діяльності та здійснення платником податків оподатковуваних операцій протягом звітного періоду. Таким чином, право на податковий кредит виникає вже у період придбання товарів (послуг) або основних фондів.

Починаючи з 31 березня поточного року, якщо характер використання товарів (послуг) або основних фондів, суми ПДВ щодо яких віднесено до податкового кредиту, змінюється (вони починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, тоді як спочатку передбачалося їх використання в оподатковуваних операціях), платнику податків слід нарахувати ПДВ, виходячи із звичайних цін, але не нижче ціни їх придбання, як того вимагає абз. 5 пп. 7.4.1 Закону про ПДВ. Раніше у такому разі потрібно було відкоригувати податковий кредит. Ни-. ні податковий кредит компенсується сумою нарахованих таким чином податкових зобов'язань.

Звернемо увагу ще на одну вельми суперечливу новину: з 31 березня 2005 року сума ПДВ, яка сплачена платником податків при придбанні легкового автомобіля (крім таксомоторів), що включається до складу основних фондів, відноситься до складу валових витрат і до податкового кредиту не включається (абз. 2 пп. 7.4.2 Закону України про ПДВ). Адже збільшення валових витрат — прерогатива Закону "Про оподаткування прибутку підприємств", а не Закону про ПДВ.

Державна податкова адміністрація України у листі від 27.07.2005 р. "Про надання роз'яснення стосовно порядку відображення в податковому обліку з податку на прибуток підприємств сум податку на додану вартість, сплаченого при придбанні легкових автомобілів, які входитимуть до складу основних фондів такого платника податку" вважає, що оскільки віднесення до складу валових витрат регулюється Законом "Про оподаткування прибутку підприємств", а до нього не внесено відповідні зміни, то сума податку на додану вартість, сплачена платником податку при придбанні легкового автомобіля (крім таксомоторів), який буде включено до складу основних фондів, не включається до складу податкового кредиту, до складу валових витрат і не збільшує балансову вартість другої групи основних фондів, а погашається платником податку за рахунок інших джерел.

Законом про ПДВ, як і раніше, збережено розподіл податкового кредиту, якщо придбані товари (роботи, послуги) використовуються частково в оподатковуваних операціях, а частково — ні (пп. 7.4.3).

А ось якщо товари (послуги) і основні фонди спочатку придбані для неоподатковуваної або звільненої від ПДВ діяльності, суми ПДВ до податкового кредиту не включаються (пп. 7.4.2 Закону про ПДВ). У цьому випадку суми ПДВ відносяться на валові витрати або збільшують балансову вартість основних фондів (згідно з пп. 5.3.3 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств").

За сприяння Департаменту обслуговування платників податків ДПАУ

Сторінку підготував Микола ЛАРІН

Юридичний вісник України № 39 (1 - 7 жовтня 2005 року)