Чому з липня 2005 року не проводяться доплати до пенсії? Як проводиться доплата за роботу понад мінімальний стаж і в яких відсотках?

З липня цього року доплата до пенсії не проводиться тому, що в квітні пенсіонери, крім свого основного розміру пенсії, одержали ще й перерахунок за перші три місяці року. Адже Закон України від 25 березня 2005 року № 2505 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» (далі — Закон), яким збільшено мінімальну трудову пенсію до прожиткового мінімуму — 332 грн, був опублікований 31 березня. Однак статті, що регулюють призначення пенсій за новими правилами, набрали чинності з 12 січня.

Таким чином, державі необхідно було виплатити різницю між тими сумами, що люди вже одержали, і новим розміром мінімальної пенсії. Доплати було вирішено провести в три етапи. У квітні пенсіонери одержали різницю за січень, у травні — за лютий, а в червні — за березень. До липня держава повністю розрахувалася з боргами, що виникли у зв'язку з набранням чинності новим законом, і тепер пенсіонерам видали нараховану пенсію без доплат.

Згідно з цим Законом розмір мінімальної трудової пенсії залежно від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб у 2005 році складає 332 гривні. Таким чином, мінімальна пенсія за наявності необхідного страхового стажу (жінки — 20 років, чоловіка — 25 років) дорівнює 332 гривням. Тобто, якщо пенсія, призначена за Законом України від 9 липня 2003 року № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням, стажу і заробітку виявиться меншою від даного розміру (наприклад, 280 грн), то пенсіонер все одно одержуватиме 332 гривні.

Крім того, зазначеним Законом передбачено доплату за стаж — за кожний рік страхового (трудового) стажу понад обов'язковий виплата збільшується на 1 відсоток основного розміру пенсії. Багато пенсіонерів вирішили, що при розрахунку цих відсотків за стаж братиметься до уваги новий розмір мінімальної пенсії — 332 гривні. Згідно з Законом за кожний додатковий рік нараховується відсоток від фактичного розміру пенсії, що була призначена пенсіонеру з урахуванням тих документів про стаж і заробіток, котрі він подав в орган Пенсійного фонду. Тобто, якщо пенсіонеру нарахували по його документах 180 грн пенсії, то за кожний додатковий рік стажу йому доплачуватимуть 1 гривню 80 коп.

У той же час ця доплата не може перевищувати один відсоток мінімальної пенсії. Отже, якщо пенсія, нарахована згідно з наданими в органи Пенсійного фонду документами, складає 450 грн (вище мінімальної), то для розрахунку відсотків за стаж братиметься до уваги саме мінімальна пенсія. І за кожний додатковий рік стажу в нинішньому році пенсіонеру доплачуватимуть 3 гривні 32 копійки. Понад мінімальний розмір пенсії виплачуються всі надбавки і доплати ветеранам війни, донорам, самотнім пенсіонерам тощо. При цьому для нарахування надбавок використовується раніше затверджена розрахункова величина — 19 грн 91 коп., а не новий мінімальний розмір (не 332 грн).

Надбавки до трудових пенсій:

ветеранам війни (надбавки, передбачені Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551—XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»):

учасникам бойових дій

29,86

учасникам війни

9,96

учасникам війни, нагородженим орденами і медалями

14,93

інвалідам війни, котрі одержують пенсію за Законом України від 5 листопада 1991 року № 1788—XII „Про пенсійне забезпечення”:

 

І групи

79,64

II групи

69,68

III групи

39,82

членам родини (чоловікам, дружинам, які не одружилися вдруге, дітям, батькам) інвалідів війни

29,86

удовам (які не одружилися вдруге) учасників війни і бойових дій, котрі були визнані при житті інвалідами за загальним захворюванням

9,96

іншим пенсіонерам: самотнім пенсіонерам, які згідно з висновком медичного закладу мають потребу в постійному догляді та в яких немає працездатних родичів

9,96

непрацюючим пенсіонерам, котрі мають непрацездатних членів родини (наприклад, онуків, у випадку, якщо їх батьки відсутні)

19,91

донорам

3,98

громадянам, які необгрунтовано постраждали від репресій і згодом були реабілітовані

9,96

членам родин громадян, котрі примусово були виселені з місць проживання

4,98.

 Матеріал підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 36/2005