Що робити, якщо були втрачені первинні документи підприємства, та чи можна буде віднести до валових витрат витрати, які підтверджувались документами, що пропали?
Відповідно до пункту 6.10 Положення про документальне забезпечення записів бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, у разі пропажі або знищення первинних документів, облікових регістрів і звітів керівник підприємства письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів та розслідування причин їх пропажі або знищення. Дня участі в роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, охорони і державного пожежного нагляду. Результати роботи комісії оформляються актом, який затверджує керівник підприємства. Копія акта в 10-денний строк надсилається до органу, в сфері управління якого перебуває підприємство. Окрім того, до органу державної податкової служби в десятиденний термін необхідно також надіслати акт про розслідування.
Відповідно до підпункту 5.3.9 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР у разі втрати, знищення або зіпсуття первинних документів платник податку має право письмово заявити про це податковому органу та здійснити заходи, необхідні для поновлення таких документів. Письмова заява має бути надіслана до/або разом з поданням розрахунку податкових зобов'язань звітного періоду. Якщо платник податку не подасть у такий строк письмову заяву та не поновить зазначених документів до закінчення податкового періоду, що настає за звітним, не підтверджені відповідними документами витрати не будуть визнані валовими витратами і у разі віднесення їх до валових витрат на суму недосплаченого податку буде нараховано пеня у розмірі облікової ставки Національного банку України, збільшеної в 1,2 разу.