ПРАВИЛА ОПІКИ І ПІЛКУВАННЯ


Чи затверджені на сьогодні правила опіки і піклування, оскільки попередні втратили чинність на підставі наказу Міністерства юстиції, Міністерства освіти, Міністерства охорони здоров'я, Міністерства праці та соціальної політики від 26.05.1999 р. № 25/5/165/130/87?


Правила опіки та піклування затверджені наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 р. № 34/166/131/88 (далі - Правила). Ці Правила регулюють питання установлення та припинення опіки (піклування), порядок призначення і звільнення опікунів і піклувальників, їх права та обов'язки.

Зокрема, у пунктах 1.1 та 1.2 Правил встановлено, що опіка (піклування) є особливою формою державної турботи і встановлюється для забезпечення виховання неповнолітніх дітей, які внаслідок смерті, хвороби батьків або позбавлення їх батьківських прав чи з інших причин залишились без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів цих дітей. Опіка (піклування) встановлюється також для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов'язки. Опіка може встановлюватись і над майном у передбачених законом випадках.

Органами, які вирішують питання з утримання і виховання дітей, позбавлених батьківського піклування, є районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Опікуни при здійсненні прав і виконанні обов'язків підопічних укладають угоди від імені та в інтересах підопічних, діючи як їх законні представники згідно з чинним законодавством. Але вони не мають права без дозволу органів опіки та піклування укладати угоди, а піклувальник — давати згоду на їх укладання, якщо вони виходять за межі побутових.

У гаї. 4.14 п. 4 Правил встановлено, що контроль за діяльністю опікунів і піклувальників здійснюється органами опіки та піклування із залученням громадськості шляхом планових відвідувань осіб, які перебувають під опікою (піклуванням).

Опікуни та піклувальники на їх прохання можуть бути звільнені від виконання своїх обов'язків, якщо орган опіки та піклування за місцем проживання підопічного визнає, що дане прохання викликане поважною причиною. При зловживанні правами і залишенні підопічних дітей без догляду і піклування опікун або піклувальник притягується до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Також у Правилах встановлюються підстави припинення опіки (піклування). Наприклад, опіка припиняється у разі повернення малолітніх осіб на виховання батькам; піклування — при одруженні неповнолітньої особи тощо.

Підготувала Катерина ФОМІНА
Юридичний вісник України № 48( 3-9 грудня 2005 року)