За якою ставкою оподатковуються отримані у спадщину спадкоємцем першої черги кошти, що зберігаються на рахунку спадкодавця, відкритому у банку?
Оподаткування об'єктів спадщини провадиться за ставками, встановленими в окремих підпунктах ст. 13 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі — Закон), і їх розмір залежить, по-перше, від об'єкта спадщини, а по-друге — від категорій осіб, які є спадкоємцями.
Оскільки дописувач не вказав, є він дружиною (чоловіком) спадкодавця чи іншим спадкоємцем першої черги, то розглянемо обидва ці варіанти. Так, готівкові кошти та кошти, що зберігаються на рахунках померлого, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, що успадковуються дружиною чи чоловіком спадкодавця, оподатковуються за нульовою ставкою. Якщо ж зазначений об'єкт спадщини одержує спадкоємець першого ступеня споріднення, який не є членом подружжя спадкодавця (батьки, діти), то оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною пунктом 7. 2. ст. 7 Закону у розмірі 5 відсотків, підлягає сума коштів, яка не перевищує суму, що дорівнює стократному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на початку року, в якому така спадщина успадковується (нагадаємо, що на 1 січня 2005 року розмір мінімальної заробітної плати становив 262 гривні). Сума, що перевищує встановлений розмір, а також такий об'єкт спадщини, що. успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, підлягають оподаткуванню за ставкою податку, визначеною пунктом 7. 1. ст. 7 Закону — тобто 15 відсотків від об'єкта оподаткування (до 1 січня 2007 року — 13 відсотків).
Оподаткування об'єктів спадщини провадиться на підставі річної податкової декларації, наданої спадкоємцем до податкового органу за місцем реєстрації (проживання) до 1 квітня року, наступного за тим, в якому було отримано спадщину.