Виникла необхідність перевезти товар, що виробляє наше підприємство, замовникові до Москви на службовому автомобілі. Розкажіть, як оформити автомобіль для перевезення вантажу до Росії.
Допущення транспортних засобів до перевезень товарів регулюється Митною конвенцією про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки міжнародного дорожнього перевезення (далі — Конвенція МДП) 1975 p., участь України в якій засвідчена Законом України від 15.07.1994 р. № 117/94-ВР. На виконання Конвенції МДП Державна митна служба України наказом від 21.11.2001 № 755 затвердила Порядок реалізації положень Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (далі — Порядок). Допущення транспортних засобів до перевезень товарів під митними печатками й пломбами на умовах Конвенції МДП регулюється п. 5 Порядку.
Як визначено у ст. 12 Конвенції МДП для допущення до перевезень кожний дорожній транспортний засіб має відповідати щодо своєї конструкції та свого обладнання умовам, які наведені у Додатку 2 до Конвенції МДП, і повинен бути допущений до перевезення згідно з процедурою, передбаченою у Додатку 3 до Конвенції МДП. Зокрема, у Додатку 2 до Конвенції МДП встановлені правила, що стосуються технічних вимог, які ставляться до дорожніх транспортних засобів, що можуть бути допущені до міжнародного перевезення вантажів під митними печатками і пломбами. До міжнародного перевезення вантажів дорожніми транспортними засобами під митними печатками і пломбами можуть бути допущені лише транспортні засоби, сконструйовані та обладнані таким чином:
· щоб митні печатки і пломби могли накладатися на них простим і надійним чином;
· у щоб із запечатаної або запломбованої частини транспортного засобу не міг бути витягнутий або не міг бути в неї поміщений будь-який вантаж без залишення явних слідів злому або пошкодження накладених печаток і пломб;
· щоб у них не було жодних потайних місць для приховання вантажів.
Транспортні засоби повинні бути сконструйовані таким чином, щоб всі порожнисті простори, як відділення, резервуари або інші місця, в яких можуть міститися вантажі, були легкодоступні для митних оглядів.
Згідно з п.п. 5.2 п. 5 Порядку транспортні засоби можуть бути допущені до перевезень в індивідуальному порядку або за типом конструкції (серія транспортних засобів).
Відповідно до пп. 5.3 п. 5 Порядку на кожний допущений до перевезень транспортний засіб видається Свідоцтво про допущення. Воно видається митницею, у зоні діяльності якої зареєстровано власника транспортного засобу або його користувача (далі — митниця реєстрації), і повинно бути надруковано українською та англійською мовами. Митниця реєстрації може вимагати додавання до Свідоцтва про допущення фотокарток або креслень (малюнків) транспортного засобу, які завіряються цією митницею шляхом проставлення відбитка ОНП та підпису посадової особи митного органу, яка проводила митний огляд транспортного засобу. Усі записи у Свідоцтві про допущення робляться друкарським способом українською та англійською мовами. Для транспортних засобів, що перевозять великовагові або громіздкі вантажі, у тому числі контейнери або транспортні засоби тощо, Свідоцтво про допущення не потрібне.
Оригінал Свідоцтва про допущення повинен супроводжувати дорожній транспортний засіб.
У гаї. 5.5 п. 5 Порядку визначено, що строк дії Свідоцтва про допущення — два роки з дня його оформлення. Із закінченням цього строку транспортні засоби повинні пред'являтися митниці реєстрації або, якщо транспортний засіб не підлягає реєстрації, то митниці країни, в якій мешкає його власник або користувач, для перевірки та для продовження дії Свідоцтва про допущення.
Для індивідуального допущення транспортного засобу до перевезень товару із застосуванням книжки МДП його власником чи особою, яка користується транспортним засобом, або представником власника чи користувача в митницю реєстрації подається відповідна заява.
Якщо транспортні засоби одного й того самого типу конструкції виготовляються серійно, завод-виробник може звернутися до Держмитслужби України з проханням про їх допущення за типом конструкції. Митниця реєстрації вживає заходів для видачі належним чином завіреного нею Свідоцтва про допущення для кожного транспортного засобу, виготовленого відповідно до допущеного типу конструкції.
У пп. 5.16 п. 5 Порядку зазначено, що перед використанням транспортного засобу для перевезень товарів із застосуванням книжки МДП власник Свідоцтва про допущення вписує, за необхідності, до нього реєстраційний номер, присвоєний транспортному засобу, або, коли транспортний засіб не підлягає реєстрації, своє прізвище та юридичну адресу.