Уряд прийняв постанову № 934 від 19 вересня 2005 р. «Про реалізацію Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» (далі — Постанова) і затвердив Порядок та визначив механізм погашення вищезгаданої бюджетної заборгованості особам, які у період із січня 1997 року по серпень 2002 року працювали на посадах педагогічних і науково-педагогічних закладів та установ освіти.
Цей Порядок визначає відповідно до Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» механізм погашення кредиторської заборгованості державного бюджету з виплати надбавок за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки (далі — виплати) особам, які у період із січня 1997 року по серпень 2002 року працювали на посадах педагогічних і науково-педагогічних працівників (у тому числі за сумісництвом) навчальних закладів та установ освіти (далі — заклади та установи).
Педагогічним, науково-педагогічним працівникам закладів та установ (працюючим, сумісникам, звільненим і пенсіонерам) суми надбавок за вислугу років нараховуються за період із січня 1997 року по серпень 2002 року залежно від стажу роботи відповідно до Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти (далі — Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 р. № 78, а допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки — за період із січня 1998 по серпень 2002 року.
Виплати нараховуються за фактичний час роботи протягом зазначених періодів, виходячи з посадових окладів (ставок), установлених цим працівникам у місяці відповідного періоду, та відображаються у формах бухгалтерського обліку як кредиторська заборгованість державного бюджету з виплат, у тому числі здійснених з місцевих бюджетів на підставі рішень судів (далі — заборгованість), станом на 1 липня 2005 року.
Порядком визначено, що надбавки виплачуються за вислугу років щомісяця у відсотках до посадового окладу (ставки заробітної плати) залежно від стажу педагогічної роботи у таких розмірах: понад 3 роки — 10 відсотків, понад 10 років — 20 відсотків і понад 20 років — ЗО відсотків.
До стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років педагогічних та науково-педагогічних працівників (далі — стаж педагогічної роботи) зараховується час роботи на посадах, передбачених переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 р. № 963, а також:
час роботи на посаді старшого піонервожатого у період до 1 квітня 1991 року;
час роботи на посаді військового керівника та керівника допризовної підготовки у період до 1 вересня 1994 року;
час, протягом якого виконувалися обов'язки батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу;
час роботи на посаді групової медичної сестри дитячих ясел та ясел-садків;
час роботи у спортивних школах усіх типів на посадах керівників, їх заступників з основного виду діяльності, тренерів-викладачів, тренерів-методистів, інструкторів-методистів, акомпаніаторів та на посадах тренерів-викладачів спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю, тим науково-педагогічним працівникам, що працюють за профілем у вищих навчальних закладах III-IV рівня акредитації, керівників фізичного виховання, викладачів фізкультури вищих навчальних закладів НІ рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів, учителів фізкультури, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи, які працюють за профілем у загальноосвітніх навчальних закладах, і педагогічних працівників, які працюють за профілем у позашкільних та дошкільних навчальних закладах.
До стажу педагогічної роботи зараховується робота на відповідних посадах у закладах освіти СРСР.
Час роботи на посадах педагогічних та науково-педагогічних працівників за межами України зараховується до стажу педагогічної роботи, якщо міжнародними угодами (договорами) передбачено зарахування роботи до стажу, необхідного для призначення трудових пенсій.
Працівникам підприємств, установ, організацій, які, крім основної роботи, займалися викладацькою роботою у навчальних закладах обсягом не менше ніж 180 годин на навчальний рік, до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховуються місяці, протягом яких проводилася викладацька робота.
Працівникам підприємств, організацій, які, крім основної роботи, працювали за сумісництвом на посадах науково-педагогічних або педагогічних працівників з обсягом роботи не менше ніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати), до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховується період роботи на цих посадах.
Основним документом для визначення стажу педагогічної роботи є трудова книжка та інші документи, що відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи.
Зміна розміру надбавки за вислугу років провадиться з місяця, що настає за місяцем, коли виникло таке право, якщо документи, необхідні для своєчасного і правильного обчислення стажу, знаходяться в навчальному закладі чи установі освіти, або з дня подання таких документів працівником.
У разі, коли педагогічні та науково-педагогічні працівники виконують роботу обсягом менше або більше норми, передбаченої ставкою заробітної плати, розмір надбавки за вислугу років зменшується або збільшується пропорційно навантаженню (обсягу роботи).
Особам, які працювали у 1997—2002 роках на посадах педагогічних і науково-педагогічних працівників і працюють зараз у тому самому закладі чи установі (незалежно від займаної посади), виплати нараховуються окремо і заборгованість погашається одночасно з виплатою заробітної плати.
Особам, які працювали у 1997—2002 роках на посадах педагогічних і науково-педагогічних закладів та установ, у ,тому числі за сумісництвом, і звільнилися або вийшли на пенсію, заборгованість погашається один раз на квартал за їхньою заявою, поданою закладу чи установі, в яких вони працювали та які їм нарахували виплати.
Відрахування, передбачені законодавством, з виплат здійснюються в установленому порядку.
Інформація про погашення заборгованості та сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з виплат за період після липня 2000 р. вноситься до персональних облікових карток у системі персоніфікованого обліку шляхом подання закладами та установами, що здійснюють погашення заборгованості, територіальним органам Пенсійного фонду відомостей про застрахованих осіб, яким погашено заборгованість, одночасно з поданням річного звіту страхувальника.
Перерахунок призначених пенсій особам, яким повністю або частково погашено заборгованість, здійснюється згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі довідок про заробітну плату за відповідні періоди роботи з урахуванням сум нарахованих виплат, а за період після 1 липня 2000 р.— на підставі даних персоніфікованого обліку.
У разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) закладу чи установи, в якому працював педагогічний або науково-педагогічний працівник, заборгованість погашається його правонаступником.
Якщо заклад чи установу, в яких працював педагогічний або науково-педагогічний працівник, ліквідовано, заборгованість погашається в установленому законодавством порядку відповідним органом управління освітою, який здійснював фінансування ліквідованих закладу чи установи.
У разі, коли заклад чи установа, в яких працював педагогічний або науково-педагогічний працівник із січня 1997 по серпень 2002 року, фінансувалися за рахунок державного бюджету, а в даний час фінансуються за рахунок місцевих бюджетів (або навпаки), заборгованість погашається з бюджету, з якого заклад чи установа фінансується в даний час.
Кабінет Міністрів України Постановою зобов'язав центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів АРК, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації:
забезпечити протягом місяця нарахування навчальними закладами та установами освіти педагогічним і науково-педагогічним працівникам (працюючим, сумісникам, звільненим і пенсіонерам) надбавок за вислугу років за період із січня 1997 по серпень 2002 року та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки з січня 1998 по серпень 2002 року відповідно до Порядку, затвердженого Постановою;
подавати щокварталу та наростаючим підсумком щороку (в 2005 році до 31 грудня) Міністерству освіти та науки, а також Міністерству фінансів інформацію про стан погашення кредиторської заборгованості державного бюджету з виплат педагогічним і науково-педагогічним працівникам.
Міністерству освіти та науки за погодженням із Міністерством фінансів у місячний строк розробити та затвердити порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету з виплат, пов'язаних із забезпеченням педагогічних працівників, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонерів, які раніше працювали педагогічними працівниками в цих населених пунктах і проживають у них, безоплатним користуванням житлом з опаленням і освітленням.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ
КОНСУЛЬТУЄ 47/2005