Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання земельних ділянок працівникам культури, освіти та охорони здоров'я, що проживають у сільській місцевості» (далі — Закон) від 20.04.2004 р. внесені зміни до Земельного кодексу. Ними встановлюється, що під час приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств поряд із членами цих підприємств приватизувати земельну частку (пай) можуть працівники державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонери з їх числа.
Відповідно до умов Закону, земельні частки (паї) для працівників освіти, культури та охорони здоров'я, які працюють і проживають у сільській місцевості та селищах міського типу, а також пенсіонерам з їх числа, можуть виділятися за рішенням відповідної ради або райдержадміністрації із земель сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарської установи та організації, що приватизуються, але не більше норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, установлених ст. 121 Земельного кодексу України, для ведення особистого селянського господарства.
Разом з тим слід зауважити, що норми Закону використовуються виключно під час приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств і лише щодо осіб, які не реалізували своє право на земельну частку (пай). Після приватизації відповідних підприємств працівники державних і комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я мають право звернутися до відповідної ради або райдержадміністрації із заявою про видачу їм земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства як працівники соціальної сфери села.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ
КОНСУЛЬТУЄ 47/2005