Яким чином проводиться оподаткування об'єктів спадщини спадкоємцями першого ступеня споріднення?

Спадкування та отримання права на спадщину регулюється Цивільним кодексом України, а порядок оподаткування одержуваних громадянами у спадок об'єктів спадщини визначено ст. 13 Закону України від 22 травня 2003 року № 889 «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі — Закон), яка набрала чинності з 1 січня 2005 року (пп. 22.1.5 п.22.1 ст. 22).

Оподаткування об'єктів спадщини провадиться за ставками, встановленими в окремих підпунктах ст. 13 Закону, і їх розмір залежить від об'єкта спадщини та категорій осіб, які є спадкоємцями.

Об'єкти спадщини платника податку поділяються з метою оподаткування на об'єкти нерухомого майна, об'єкти рухомого майна; об'єкти комерційної власності; сума страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, укладеними спадкодавцем, а також суми, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця згідно з договором недержавного пенсійного страхування, пенсійного вкладу; кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.

Зокрема кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, що успадковуються іншим членом подружжя спадкодавця, оподатковуються за нульовою ставкою.

При отриманні зазначеного об'єкта спадщини спадкоємцем першого ступеня споріднення, який не є членом подружжя спадкодавця (батьки, діти), оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною п. 7.2 ст. 7 Закону у розмірі 5 відсотків, підлягає сума коштів, яка не перевищує суму, що дорівнює стократному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на початку року, в якому така спадщина успадковується (пп. 3.2.1 «б», п.3.2, ст. З Закону). Мінімальну заробітну плату встановлено на 1 січня 2005 року у розмірі 262 гривні, з 1 вересня — 332 гривні.

Сума перевищення понад встановленим розміром, а також такий об'єкт спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, підлягають оподаткуванню за ставкою податку, визначеною п. 7.1 ст. 7 Закону (15 відсотків, до 1.01.2007 р. —13 відсотків).

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 47/2005