ЗАХОДИ ЩОДО ПОПЕРЕДЖЕННЯ ТА ЗМЕНШЕННЯ ВЖИВАННЯ ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ І ЇХ ШКІДЛИВОГО ВПЛИВУ НА ЗДОРОВ'Я НАСЕЛЕННЯ

У чому полягають прийняті заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення? Яка передбачається відповідальність за порушення цього законодавства?

22 вересня 2005 року прийнято Закон «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», № 2899 (далі — Закон).

Основними завданнями Закону є попередження куріння тютюнових виробів серед дітей і молоді та зменшення вживання тютюнових виробів громадянами з метою зниження ризику розвитку захворювань, втрати працездатності та їхньої передчасної смертності внаслідок куріння тютюнових виробів та інших способів їх вживання.

Законом встановлено обмеження щодо реалізації (продажу) та вживання тютюнових виробів.

Згідно зі ст. 13 Закону реалізація (продаж) тютюнових виробів, предметів, пов'язаних із їх вживанням, забороняється особам, які не досягли 18 років. Законом можуть встановлюватися й інші обмеження щодо реалізації (продажу) тютюнових виробів.

Забороняється куріння тютюнових виробів на робочих місцях та в громадських місцях, за винятком спеціально для цього відведених місць. Власник або уповноважені ним особи, або орендарі відповідних споруд, окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, якої завдають здоров'ю людини куріння тютюнових виробів чи інші способи їх вживання. Законом можуть встановлюватися й інші обмеження щодо місць вживання тютюнових виробів.

У громадських місцях для осіб, які не курять, відводиться не менше ніж 50 відсотків площі цих громадських місць, розміщеної так, щоб тютюновий дим не поширювався на цю територію.

Ст. 20 передбачено відповідальність за порушення Закону, і особи, винні у такому порушенні, несуть відповідальність.

За порушення норм Закону орган з питань технічного регулювання та споживчої політики застосовує фінансові санкції до суб'єктів господарювання у разі:

—  роздрібної реалізації тютюнових виробів без медичних попереджень споживачів тютюнових виробів — від п'ятдесяти гривень до десяти тисяч гривень;

—  роздрібної реалізації тютюнових виробів, у яких вміст шкідливих речовин перевищує встановлені Законом допустимі рівні,— від ста гривень до двадцяти тисяч гривень;

—  оптової реалізації тютюнових виробів на території України без медичних попереджень споживачів тютюнових виробів — від п'ятисот гривень до десяти тисяч гривень;

—  оптової реалізації тютюнових виробів на території України, у яких вміст шкідливих речовин перевищує встановлені Законом допустимі рівні,— від тисячі гривень до двадцяти тисяч гривень;

—  виробництва та введення в обіг на території України тютюнових виробів без медичних попереджень споживачів тютюнових виробів — від двох тисяч гривень до двадцяти тисяч гривень;

—  виробництва та введення в обіг на території України тютюнових виробів, у яких вміст шкідливих речовин перевищує встановлені Законом допустимі рівні,— від п'яти тисяч гривень до п'ятдесяти тисяч гривень.

Рішення органу з питань технічного регулювання та споживчої політики може бути оскаржено в суді.

Фінансові санкції, накладені органом з питань технічного регулювання та споживчої політики, стягуються у встановленому Законом порядку.

Фінансові санкції, передбачені ч. 2 ст. 20 Закону, накладаються керівником, заступниками керівника органу з питань технічного регулювання та споживчої політики, керівником чи заступниками керівника органу з питань технічного регулювання та споживчої політики Ради міністрів Автономної Республіки Крим, керівником органу з питань технічного регулювання та споживчої політики обласних, Київської та Севастопольської міських рад, керівником органу захисту прав споживачів місцевого самоврядування після розгляду матеріалів, які засвідчують факт порушення.

Про вчинення правопорушення, зазначеного у ч. 2 ст. 20 Закону, уповноваженою особою органу з питань технічного регулювання та споживчої політики складається акт, який разом із письмовим поясненням керівника відповідного суб'єкта господарювання та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати фінансові санкції.

Рішення про накладення фінансових санкцій приймається протягом 10 днів після отримання документів, зазначених у ч. 6 ст. 20 Закону. Рішення про накладення фінансових санкцій оформляється постановою, що надсилається суб'єктові господарювання, на якого накладено фінансові санкції, та банківській установі, у якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Накладення фінансових санкцій не звільняє осіб, винних у порушенні цього Закону, від дисциплінарної, адміністративної, цивільно-правової або кримінальної відповідальності, встановленої законами України.

Ст. 10 Закону визначено вимоги щодо здійснення діяльності, пов'язаної з виробництвом, оптовою та роздрібною торгівлею, експортом та імпортом тютюнових виробів.

Забороняється роздрібна та оптова торгівля, виробництво, крім виробництва для експорту, імпорт для реалізації на території України тютюнових виробів:

—  у яких показники вмісту нікотину та смоли в тютюнових виробах та тютюновому димі перевищують — нікотину 1,2 міліграма, смоли — 12 міліграмів;

—  на упаковці яких відсутні медичні попередження споживачів тютюнових виробів;

—  із використанням на їхній упаковці написів, назв, зображень, знаків, що можуть увести в оману щодо характеристик тютюнових виробів, у тому числі включати такі характеристики, як «легкі», «ультралегкі», «м'які», «з низьким вмістом смол».

Забороняється виробникові тютюнових виробів уміщувати в упаковку тютюнових виробів будь-які вкладки з інформацією про тютюнові вироби, що не передбачена законодавством.

Забороняється включення тютюнових виробів і предметів, пов'язаних зі вживанням тютюнових виробів, до гуманітарної допомоги.

Контроль за додержанням визначених Законом вищевказаних показників здійснює в межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.

Законом внесено зміни до таких законодавчих актів:

У Кодексі про адміністративні правопорушення доповнено ст. ст. 182-2 і 175-1 такого змісту:

«Стаття 168-2. Випуск у продаж продукції з порушенням вимог щодо медичних попереджень споживачів тютюнових виробів

Випуск у продаж продукції з порушенням вимог щодо медичних попереджень споживачів тютюнових виробів —

тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від п'яти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян»;

«Стаття 175-1. Куріння тютюнових виробів у заборонених місцях

Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради,—

тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого ч. 1 цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню,—

тягне за собою накладення штрафу від п'яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян»;

Ст. 156 викласти в такій редакції:

«Стаття 156. Порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами

Роздрібна або оптова, включаючи імпорт або експорт, торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору —

тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради як такі, де роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж алкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років,—

тягне за собою накладення штрафу від п'яти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами з рук —

тягне за собою накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.

Дії, передбачені ч. 1 чи 3 цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення,—

тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі».

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 46/2005