ШЯ орендую земельну ділянку вже два роки. Тепер хочу здати в суборенду іншій особі. Чи потрібна в цьому разі згода мого орендодавця? Який порядок оформлення цього договору?
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 р. № 161-XIV орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Але якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду.
Потрібно зазначити, що, по-перше, умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. По-друге, строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі. У разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється.
Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації, а за згодою сторін може бути посвідчений нотаріально відповідно до Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 р. № 20/5 (далі — Інструкція).
Зокрема, відповідно до Інструкції при посвідченні договору нотаріус роз'ясняє сторонам, що договір суборенди земельної ділянки набирає чинності після його державної реєстрації, про що зазначає в посвідчу-вальному написі. У разі якщо орендодавцем за договором є фізична особа, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, нотаріус зобов'язаний надіслати інформацію про посвідчення такого договору податковому органу за основним місцем проживання платника податку — орендодавця за формою та у спосіб, установленими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп. "у" п. З ст. З декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 21.01.1993 р. № 7-93 за нотаріальне посвідчення договорів суборенди земельних ділянок встановлюються ставки державного мита у розмірі 0,01 відсотка від грошової оцінки земельної ділянки, яка встановлюється за методикою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України "Про експертну грошову оцінку земельних ділянок" від 11 жовтня 2002 р. № 1531. У разі відсутності грошової оцінки земель — 1 відсоток суми договору, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян
Реєстрація договорів суборенди проводиться відповідно до Порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25 грудня 1998 р. № 2073, виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки. Згідно з цим Порядком у разі державної реєстрації договору суборенди земельної ділянки до заяви про державну реєстрацію договору суборенди додається договір (у трьох примірниках) та акт перенесення меж ділянки на місцевість — якщо передається не визначена в натурі частина орендованої земельної ділянки.