Який порядок оподаткування доходу отриманого онукою у спадщину за законом?
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку внаслідок прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав регламентується ст. 13 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22 травня 2003 року № 889-IV (далі — Закон), яка набрала чинності з 1 січня 2005 року (пп. 22.1.5 п. 22.1 ст. 22 Закону). Оподаткування здійснюватиметься за фактом прийняття об'єкта спадщини (згідно з ч. 1 ст. 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини). Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Але якщо у складі спадщини є нерухоме майно, то спадкоємець зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. А нотаріус зобов'язаний надіслати інформацію про видачу свідоцтва про право на спадщину податковому органу у строки, встановлені для податкового кварталу.
Відповідно до п. 13.4 ст. 13 Закону особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).
У пп. 1.20.4 п. 20 ст. 1 Закону визначено, що членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення (тобто баба або дід як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, брати чи сестри як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, онуки як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, інші утриманці такої фізичної особи або її опікуни, визнані такими згідно із законом).
Отже, онуки спадкодавця відносяться до другого ступеня споріднення, тому при отриманні ними спадщини об'єкти нерухомого та рухомого майна оподатковуються за нульовою ставкою до їх вартості. До об'єктів рухомого майна відповідно до ст. ІЗ Закону належать, зокрема, предмет антикваріату або витвір мистецтва; природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраса з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння; будь-який транспортний засіб та приладдя до нього тощо.
А при отриманні у спадщину членом сім'ї спадкоємця другого ступеня споріднення об'єктів комерційної власності; суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, укладеними спадкодавцем, а також суми, що зберігається на пенсійному рахунку спадкодавця згідно з договором недержавного пенсійного забезпечення, пенсійного вкладу; коштів (готівкових коштів або коштів, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах) об'єкти спадщини оподатковуються за ставкою податку, визначеною п. 7.1 ст. 7 Закону (з 1 січня 2004 року та до 31 грудня 2006 року ставка податку становить 13 відсотків від об'єкта оподаткування).
Згідно з п.п. 13.2.3 п. 13.2 ст. 13 Закону при отриманні спадщини будь-яким спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента будь-який об'єкт спадщини оподатковується, за ставкою податку, визначеною п. 7.3 ст. 7 Закону (тобто 26 відсотків від об'єкта оподаткування).
Якщо спадкоємець отримує доходи у вигляді плати за використання права інтелектуальної (промислової) власності спадкодавця, у тому числі у вигляді роялті, то такі доходи оподатковуються при їх нарахуванні (виплаті) за їх рахунок, за ставкою 13 відсотків, незалежно від того, чи є їх отримувач спадкоємцем першого ступеня споріднення, чи ні, а якщо спадкодавцем є нерезидент — то за ставці кою 26 відсотків від об'єкта оподаткування.