Я сама виховую дванадцятирічного сина— з чоловіком розлучилася, але одержую від нього аліменти. Чи маю я право за таких обставин на отримання додаткової оплачуваної соціальної відпустки (на підприємстві мені в її наданні відмовляють, мотивуючи це тим, що згідно з постановою ВСУ я не маю статусу одинокої матері)?
Відповідно до ст. 182і Кодексу законів про працю України та ч. 1 ст. 19 Закону України "Про відпустки" від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР одинокі працюючі матері, які виховують дитину віком до вісімнадцяти років без батька, мають право на щорічну додаткову оплачувану відпустку тривалістю сім календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) у зручний для цього час.
Дійсно, за змістом п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами трудових спорів" від 6 листопада 1992 р. № 9 одинокою матір'ю вважалася жінка, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька дитини зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері, а також інша жінка, яка виховує та утримує дитину сама. Отже, дописувачці для того, щоб вважатися одинокою жінкою на підставі наведеного визначення, необхідно було б не лише самій виховувати сина, а й утримувати його (тобто не отримувати на дитину аліментів).
Проте (до речі, це зазначено й у листі Міністерства праці та соціальної політики України від 20 квітня 2005 р. № 36-152) після введення в дію Закону "Про відпустки" (нагадаємо, що це сталося ще у 1997 році) наведене у згаданій постанові ВСУ поняття одинокої матері не повинно застосовуватися, оскільки за п. 5 ч. 13 ст. 10 Закону "Про відпустки" одинокою вважається та мати (батько), які виховують дитину без батька (матері). Таким чином, участь батька або інших осіб у матеріальному утриманні дитини не позбавляє таку матір статусу одинокої.
Враховуючи викладене, дописувачка має право на щорічну додаткову оплачувану відпустку тривалістю сім календарних днів, оскільки (як розлучена жінка, яка виховує дитину без батька) належить до категорії одиноких матерів (незважаючи на те, що одержує від батька дитини аліменти на її утримання). До речі, навіть якщо дописувачка знову вийде заміж, але новий чоловік її сина від попереднього шлюбу не усиновить, вона все одно не втратить права на отримання вказаної щорічної додаткової оплачуваної відпустки (звісно, поки її сину не виповниться вісімнадцять років чи поки він відповідно до законодавства не набуде прав повнолітньої особи раніше).