Який порядок користування приміщеннями житлових будинків?

24 січня 2006 року постановою Кабінету Міністрів України (далі— КМУ) № 45 внесено зміни до постанови КМУ від 8 жовтня 1992 року № 572, якими встановлено Правила користування приміщеннями житлових будинків (далі — Правила).

Правила визначають порядок користування приміщеннями житлових будинків. Відповідно до них користування приміщеннями житлових будинків здійснюється згідно зі свідоцтвом на право власності або договором найму (оренди).

Використовувати житлові приміщення для провадження господарської діяльності промислового характеру заборонено.

Правила встановлюють права й обов'язки власників та наймачів (орендарів) у цих відносинах. Зокрема, власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків мають право на:

—  своєчасне отримання житлово-комунальних послуг належної якості згідно із законодавством;

— відшкодування збитків, завданих їхньому майну та/або приміщенням, шкоди, заподіяної їхньому життю чи здоров'ю внаслідок незадовільного утримання будинку або ненадан-ня чи надання не в повному обсязі послуг, відповідно до законодавства;

-- переобладнання та перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, з дозволу власника будинку (квартири) та органу місцевого самоврядування, виданого в установленому порядку.

Власник квартири має право за погодженням з членами сім'ї здавати в найм (в оренду) квартиру або кімнату квартири та укладати інші договори відповідно до законодавства. Користування наймачем (орендарем) квартирою (кімнатою) здійснюється згідно з договором найму (оренди).

З метою виконання функцій щодо забезпечення утримання та використання власного, неподільного і загального майна власники квартир можуть утворювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відповідно до законодавства.

Власник та наймач (орендар) квартири зобов'язані:

— укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору;

— оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом;

—  дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, пожежної і газової безпеки, санітарних норм і правил;

—  проводити за власні кошти ремонт квартири (наймач (орендар) — згідно з договором найму (оренди);

—  використовувати приміщення житлового будинку за призначенням, забезпечувати збереження житлових і підсобних приміщень та технічного обладнання;

—  не допускати виконання робіт та інших дій, що викликають псування приміщень, приладів та обладнання будинку, порушують умови проживання громадян;

—  дотримуватися правил утримання тварин у домашніх умовах; утримувати тварин у квартирі, де проживають співвласники або наймачі (орендарі), за погодженням з ними;

—  не захаращувати сходові клітки, позаквартирні коридори, колясочні, ліфтові шахти, горища, підвали та інші допоміжні приміщення будинку, підтримувати чистоту і порядок у ньому.

Ремонт квартири, викликаний проведенням ремонту житлового будинку, встановленням додаткового обладнання або іншими причинами, незалежними від власника, наймача (орендаря) квартири, здійснюється власником будинку.

Матеріал підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 13/2006