Чи повинно підприємство при купівлі ним у фізичної особи (не підприємця) автомобіля, утримувати податок з отриманого цією особою доходу, якщо відповідний договір купівлі-продажу був нотаріально посвідчений?
Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об'єкта рухомого майна фізичною особою врегульовано ст, 12 Закону України “Про додаток з доходів фізичних осіб'” (далі — Закон). Так, відповідно до п. 12.1 ст. 12 Закону дохід платника податку від продажу об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, встановленою п. 7.1 ст. 7 цього Закону (до 31 грудня 2006 р. — 13 відсотків). Але у п. 12.2 ст, 12 Закону встановлено виняток із наведеного правила: ігри продажу одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера або моторного (парусного) човна не частіше одного разу протягом звітного податкового року продавець звільняється від сплати цього податку, за умови сплати (перерахування) ним суми відповідного державного мита до бюджету до або піц час такого продажу, яке сплачується за нотаріальне посвідчення державною нотаріальною конторою відповідного договору. Таким чином, при посвідченні договору купівлі-продажу легкового автомобіля у державного нотаріуса і при сплаті держмита продавець буде звільнений від оподаткування доходу від продажу автомобіля. Водночас, слід мати на увазі, що при посвідченні такого договору у приватного нотаріуса і при сплаті йому коштів, які не є держмитом, продавець буде зобов'язаний сплатити податок з доходу від продажу авто у розмірі 13 відсотків.
Отже, при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу у державного нотаріуса і при сплаті держмита підприємство не повинно утримувати податок з доходів фізичних осіб. Якщо ж підприємство придбало автомобіль у фізичної особи без нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу у державного нотаріуса, то воно зобов'язано утримати й перерахувати податок з доходів фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок платника податку.