Відкрив рахунок у банку - повідом податкову


У який строк потрібно повідомляти податкову про відкриття підприємством рахунку в банку? Чи застосовуються штрафні санкції за невиконання цієї вимоги?


Як передбачено у ч. З ст. 5 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року № 1251-ХІІ (далі — Закон) повідомлення про відкриття або закриття рахунків у фінансових установах платник податків і зборів (обов'язкових платежів) — юридична особа чи фізична особа—суб'єкт підприємницької діяльності — подає особисто або надсилає на адресу відповідного органу державної податкової служби, в якому він обліковується як платник податків і зборів (обов'язкових платежів), з повідомленням про вручення. Пунктом 2 Порядку подання податковим органам повідомлення про відкриття (закриття) рахунків у фінансових установах, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 серпня 2001 року № 306 (далі — Порядок), визначено, що таке повідомлення подається (або надсилається поштою з повідомленням про вручення) до відповідного державного податкового органу протягом трьох робочих днів з дня відкриття рахунку у фінансовій установі (включаючи день відкриття).

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 11 Закону "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ органи державної податкової служби мають право застосувати до платників податків, які у встановлений законом строк не повідомили про відкриття рахунків у банках, фінансові (штрафні) санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Але, як роз'яснила ДПА України у своєму листі від 15 листопада 2005 року № 11040/6/29-2016, оскільки на сьогодні законодавчими актами не встановлений строк, протягом якого повинно бути надано таке повідомлення, то фінансові санкції до платників податків, які у строк, передбачений тільки нормативними актами (тобто Порядком), не повідомили відповідні органи податкової служби про відкриття рахунків у банках, не застосовуються.

Але потрібно зазначити, що згідно з ч. 6 ст. 5 Закону фінансові установи починають видаткові операції за рахунком платника податків—суб'єкта підприємницької діяльності (крім банку) з дати отримання фінансовою установою документально підтвердженого повідомлення органу державної податкової служби про взяття рахунку на облік в органах державної податкової служби. Таке повідомлення згідно з п. 7 Порядку орган державної податкової служби надсилає до фінансової установи, в якій відкрито рахунок, або повертає платнику для подальшої передачі до фінансової установи корінець повідомлення платника з відміткою про взяття рахунку на податковий облік у триденний термін після дати отримання повідомлення платника податків. А якщо фінансова установа починає здійснення видаткових операцій за рахунком платника податків до отримання такого повідомлення, органи державної податкової служби мають право (згідно з п. 12 ч. 1 ст. 11 Закону "Про державну податкову службу в Україні") застосовувати до неї фінансові (штрафні) санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто 340 грн).

Отже, на сьогодні до суб'єкта підприємницької діяльності за порушення строку повідомлення податкових органів про відкриття рахунку в банку, передбаченого Порядком, фінансові (штрафні) санкції не застосовуються. Але йому вигідно якнайшвидше повідомити податкові органи про відкриття рахунку, оскільки до того моменту, поки банк не буде повідомлено про взяття рахунку на податковий облік, він не має права здійснювати видаткові операції за рахунком клієнта. Тому доцільним є дотримання строку, передбаченого п. 2 Порядку (тобто триденного строку).

Підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України №18 (06 - 12 травня 2006 року.)