Чи існують законодавчо встановлені максимальні терміни здійснення податківцями перевірок фінансово-господарської діяльності приватних підприємств? Які документи при цьому вони зобов'язані пред'явити?
Підстави та порядок проведення податківцями планових та позапланових виїзних перевірок визначені у ст. 11і Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990р. № 509-ХІІ (з відповідними змінами). Згідно з вказаною правовою нормою тривалість планової виїзної перевірки не повинна перевищувати 20 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва — 10 робочих днів. Щодо позапланової виїзної перевірки, то її тривалість має становити не більше 10-ти робочих днів, а суб'єктів малого підприємництва — 5-ти робочих днів. При цьому подовження термінів проведення планової виїзної перевірки можливе на термін лише до 10-ти робочих днів (для суб'єктів малого підприємництва — до 5-ти), а позапланової виїзної перевірки — до 5-ти робочих днів (стосовно суб'єктів малого підприємництва — до 2-х). Але необхідно пам'ятати, що з вересня минулого року (у зв'язку із введенням в дію наказу Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005р. № 327) строк складання акта перевірки вже не зараховується до строку проведення перевірки з урахуванням його продовження — зараз акт підписується протягом 5-ти робочих днів від останнього дня закінчення перевірки (протягом 3-х робочих днів — для суб'єктів малого підприємництва).
Приступити ж до проведення планової або позапланової виїзної перевірки податківці вправі лише за наявності підстав для її проведення та за умови надання платнику податків під розписку наступних документів:
направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку (таке направлення є дійсним лише за наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу ДПС);
копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків (або їх надання з порушенням вищевказаних вимог) є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.