За яких умов суб'єкт підприємницької діяльності підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ?

Законом України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. №168/97-ВР (далі — Закон) передбачено низку умов, при настанні яких реєстрація особи як платника податку на додану вартість є обов'язковою незалежно від того, який режим оподаткування використовується суб'єктом підприємницької діяльності згідно із законодавством (тобто зазначена норма стосується і суб'єктів підприємницької діяльності, які сплачують єдиний податок). Так, передбачено, що особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ, зокрема, якщо:

Слід зазначити, що фізичні особи-платники єдиного податку, які підлягають обов'язковій реєстрації як платники ПДВ, зобов'язані зареєструватися у податковому органі за місцем їхнього проживання. Порядок та строки такої реєстрації визначені у ст. 9 Закону. Відповідно до п. 9.5 ст. 9 Закону заява про реєстрацію направляється на адресу, податкового органу з повідомленням про вручення або вручається особисто представником такої особи службовій особі податкового органу. Податковий орган зобов'язаний видати заявнику (відправити поштою) свідоцтво про податкову реєстрацію такої особи протягом десяти днів від дня отримання реєстраційної заяви.

Особи, що підлягають обов'язковій реєстрації внаслідок перевищення протягом останніх дванадцяти календарних місяців обсягу оподатковуваних операцій суми в 300 тис. грн, зобов'язані подати (надіслати) заяву про реєстрацію не пізніше двадцятого календарного дня з моменту досягнення зазначеної суми оподатковуваних операцій. Але при цьому також слід враховувати, що у разі, якщо обсяг виручки фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності, яка сплачує єдиний податок, від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік перевищує 500 тис. грн, то вона втрачає право на застосування спрощеної системи й буде зобов'язана перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

А якщо особа здійснює операції, зокрема, з поставки товарів (послуг) на митній території України з використанням глобальної або локальних комп'ютерних мереж або з реалізації конфіскованого майна, то заява про реєстрацію має бути подана (надіслана) податковому органу не пізніше ніж за двадцять календарних днів до початку здійснення таких операцій.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 21/2006