Реєстрація шлюбу із засудженим


Так склались обставини, що нині мій хлопець відбуває покарання у виправній колонії. Звичайно, йому дуже важко, оскільки він потрапив туди не внаслідок схильності до злочинної діяльності, а через дурницю. Мені хотілося б хоч трохи йому допомогти — принаймні надати впевненість у тому, що він мені потрібен, тому я вирішила вже зараз з ним одружитися. То чи можна це зробити і якщо так, то яким чином?


Один лише той факт, що зараз Ваш хлопець перебуває у виправній колонії, не може бути перешкодою для укладення шлюбу — адже відповідно до ч. З ст. 63 Конституції України засуджений користується всіма правами людини і громадянина, за винятком обмежень, які визначені законом і встановлені вироком суду (при цьому право засуджених на шлюб законодавством не обмежується).

Загальні умови укладення шлюбу містяться у главі 3 розділу 11 Сімейного кодексу України (далі — СК). Насамперед слід зазначити, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка (ч. 1 ст. 24 СК) — тобто він має бути добровільним, а тому необхідно, щоб не лише Ви, а й Ваш хлопець прагнув його укладення. Крім цього, необхідними умовами укладення шлюбу є досягнення особами, що бажають вступити у шлюб, шлюбного віку (для жінки 17 років, для чоловіка —-18), а також відсутність будь-яких перешкод для його укладення (зокрема, перебування в іншому шлюбі або наявності між особами, що бажають одружитися, родинних зв'язків прямої лінії споріднення). Тобто завадити Вам укласти шлюб можуть лише ті обставини, які відповідно до сімейного законодавства були б перешкодою для його укладення і у звичайному порядку.

Якщо ж таких перешкод не існує, то для укладення шлюбу Вам слід діяти відповідно до положень, викладених у пунктах 4.17 — 4.25 Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 р. № 52/5 (у редакції наказу Мін'юсту від 18 листопада 2ООЗ' р. № 140/5). Так, перш за все Вам необхідно заповнити заяву про реєстрацію шлюбу за встановленою формою (у частині, яка торкається Вас) і представити її до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням виправної колонії, де відбуває покарання Ваш хлопець. Працівники відділу РАЦС звірять зазначені у заяві відомості з Вашим паспортом, засвідчать Ваш підпис та правильність зазначених у заяві відомостей і повернуть Вам заяву, яку слід буде направити адміністрації відповідної виправної установи для передачі засудженому.

При надходженні заяви про реєстрацію шлюбу із засудженим адміністрація виправної установи має передати її засудженому для заповнення тієї частини, яка торкається його. Правильність зазначених у заяві відомостей та підпис засудженого перевіряються та засвідчуються підписом начальника і гербовою печаткою виправної установи, в якій засуджений відбуває покарання, після чого заява надсилається до органу РАЦС, який проводитиме реєстрацію шлюбу.

Відділ РАЦС, отримавши таку спільну заяву про реєстрацію шлюбу, призначить дату та час реєстрації, про що заздалегідь повідомить і Вас, і Вашого нареченого, а також адміністрацію виправної установи, в якій він утримується. Сама процедура реєстрації шлюбу має провадитися у звичайному порядку, у безпосередній присутності обох осіб, які укладають шлюб, але не у відділі РАЦС, а у приміщенні, визначеному адміністрацією виправної установи, де знаходиться засуджений, що бажає укласти шлюб.

Як бачите, зареєструвати шлюб із засудженим трохи складніше, ніж у звичайному порядку, але цілком можливо. Після здійснення цієї процедури у паспорті засудженого відділом РАЦС проставляється штамп про реєстрацію шлюбу із зазначенням прізвища, імені, по батькові Т£ року народження другого з подружжя, найменування відділу РАЦС та дати реєстрації шлюбу. Звісно, штамп про реєстрацію шлюбу із зазначенням цих самих відомостей буде проставлений також і у Вашому паспорті. Звичайно ж, відділом РАЦС після реєстрації шлюбу буде видано свідоцтво про шлюб, яке і є документом, що підтверджує реєстрацію шлюбу.

Підготувала Анжеліка ДОМБРУГОВА

Юридичний вісник України №25 ( 24 – 30 червня 2006 року.)