Статтею 163 Кодексу законів про працю передбачено, що на роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням або виконуваних у несприятливих температурних умовах, працівникам видаються безплатно, за встановленими нормами, спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту.
Обов'язковість забезпечення працівників спецодягом передбачено Законом України від 14.10.1992 р. № 2694-ХІІ «Про охорону праці».
Отже, якщо діяльність підприємства пов'язана зі шкідливими та небезпечними умовами праці, спецодяг у межах установлених норм потрібно видавати обов'язково. Видавання замість спеціального одягу і спеціального взуття матеріалів для їхнього виготовлення або грошових сум для їхнього придбання не дозволяється. Проте якщо працівник через порушення встановленого нормами терміну видавання спецодягу та інших засобів індивідуального захисту був змушений придбати їх за власні кошти, роботодавець зобов'язаний компенсувати працівнику витрати на придбання таких засобів. Для цього працівнику потрібно написати заяву на ім'я керівника про відшкодування вартості спецодягу і додати документи, що підтверджують понесені витрати або оформити їх авансовим звітом.
Якщо спецодяг достроково зносився не з вини працівника, роботодавець зобов'язаний замінити такий спецодяг за свій рахунок. У цьому випадку спецодяг має видаватися понад установлені норми. Факт передчасного зносу має бути зафіксовано актом спеціально створеної комісії, яка й має ухвалити рішення про заміну спецодягу. Рішення комісії затверджує керівник підприємства. Такий спецодяг має бути обов'язково повернено на підприємство. Спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту потрібно зберігати і видавати відповідно до Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затвердженого наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 29.10.1996 р. №170.
Засоби індивідуального захисту та спецодяг, що видаються працівникам, вважаються власністю підприємства, обліковуються як інвентар і підлягають обов'язковому поверненню в разі: звільнення, переведення на тому самому підприємстві на іншу роботу, для якої видані засоби індивідуального захисту не передбачено нормами, а також після Закінчення термінів їхнього носіння, замість одержуваних нових засобів індивідуального захисту та спецодягу.