Міграційна карта для перетину кордону з Росією


Я — громадянка України, хочу поїхати У відпустку в Росію до родичів на кілька тижнів. Подруга мені сказала, що для перетину кордону потрібно оформити виїзний талон. Який порядок його оформлення?


Статтею 1 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України і Російської Федерації від 16 січня 1997 р. (далі — Угода) передбачено, що громадяни України можуть в'їжджати, виїжджати та пересуватися територією Росії без віз із дотриманням правил перебування і реєстрації, що діють у Росії, за документами, що посвідчують особу і підтверджують громадянство (перелік цих документів міститься у Додатках 1 та 2 до цієї Угоди). Так, відповідно до Додатка 1 до Угоди документами для в'їзду, виїзду і пересування територією Російської Федерації громадян України, зокрема, є паспорт громадянина України, паспорт громадянина колишнього СРСР з позначкою про громадянство України, свідоцтво про народження (для дітей до 16 років), паспорт громадянина України для виїзду за кордон, проїзний документ дитини тощо.

Як передбачено у ч. 3 ст. 30 Федерального Закону Російської Федерації "Про правове положення іноземних громадян в Російській Федерації" від 21 червня 2002 року (схвалений Радою Федерації 10 липня 2002 року), при в'їзді до Росії Ви повинні заповнити міграційну карту, яка разом із документом, що посвідчує особу, пред'являється посадовій особі органу прикордонного контролю в пункті пропуску.

Порядок видачі, заповнення і застосування міграційних карт на території Російської Федерації визначає Положення про міграційну карту, затверджене спільним наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства шляхів сполучення, Державного митного комітету, Міністерства транспорту, Федеральної прикордонної служби, Міністерства закордонних справ Російської Федерації від 11 листопада 2002 р. № 1095/49/1189/143/692/16531. Зокрема, встановлено, що видача бланків міграційних карт іноземним громадянам, що прибувають з-за кордону до пунктів пропуску через Державний кордон Російської Федерації, здійснюється заздалегідь, із таким розрахунком, щоб виключити додатковий час, який потрібен для заповнення міграційних карт.

Якщо Ви подорожуєте повітряним (морським, річковим) транспортом, бланки міграційних карт повинні заздалегідь видати члени екіпажів повітряних (морських, річкових) суден, якщо залізничним транспортом — члени бригад поїздів, а якщо автомобільним транспортом загального користування (автобусами) — водії. Якщо ж Ви використовуєте особистий (приватний) транспорт або йдете пішки, то бланк видається посадовими особами органу прикордонного контролю.

Міграційна карта складається з двох частин: в'їзної (талон "А") та виїзної (талон "В"). Заповнену в'їзну частину міграційної карти з проставленою на ній відміткою про в'їзд вилучають посадові особи органу прикордонного контролю при в'їзді до Російської Федерації і передають на пост імміграційного контролю в пункті в'їзду. Виїзна ж частина міграційної карти із проставленими на ній відмітками про в'їзд і реєстрацію за місцем перебування зберігається в іноземних громадян протягом усього періоду їх перебування на території

Російської Федерації і здається посадовим особам органу прикордонного контролю при виїзді з Російської Федерації при проходженні прикордонного контролю в пункті пропуску через Державний кордон РФ.

Карта заповнюється на кожного іноземного громадянина, незалежно від віку. В'їзні й виїзні частини міграційних карт (талони "А" і "В") заповнюються особисто власниками документів, що дають право на в'їзд і перебування на території Російської Федерації, розбірливо, без помарок і виправлень чорнильною або кульковою авторучкою з чорнилом (пастою) чорного, синього або фіолетового кольору. У випадку якщо іноземець не володіє російською мовою, допускається заповнення ним відомостей про себе буквами латинського алфавіту відповідно до даних, зазначених у паспорті або іншому документі, що засвідчує його особу.

Отже, якщо Ви вирішили їхати у відпустку до Росії, то повинні мати при собі документ, що посвідчує особу і підтверджує громадянство України (наприклад паспорт громадянина України). При в'їзді до Росії Ви повинні будете заповнити міграційну карту, яку видадуть заздалегідь, і разом із документом, що посвідчує особу, пред'явити посадовій особі органу прикордонного контролю в пункті пропуску. Карта складається з двох частин, одну з яких (в'їзну) потрібно залишити в пункті пропуску, а іншу (виїзну) — зберігати у себе протягом усього часу перебування в Росії. При виїзді міграційна карта здається посадовій особі органу прикордонного контролю. Слід також додати, що у разі якщо строк Вашого перебування в Росії не перевищуватиме 90 днів, то Ви як громадянка України звільняєтеся від реєстрації у територіальному органі внутрішніх справ за місцем перебування (відповідно до абз. 2 ст. 1 Угоди).

Підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України №27 ( 8 – 14 липня 2006 року)