Завжди вважав, що неоподатковуваний мінімум доходів громадян у нас один —17 грн. Проте нещодавно почув, що при кваліфікації злочинів та правопорушень його розмір становить у десять разів більшу суму. Чи означає це, що за розголошення таємниці усиновлення (за що законодавством передбачено штраф до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) може бути стягнуто близько 8,5 тис. гривень?
Як зазначено у п. 22.5 ст. 22 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22 травня 2003 p. № 889-IV, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум, то для цілей їх застосування використовується сума у розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства у частині кваліфікації злочинів або правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 цього Закону для відповідного року (тобто у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року).
Оскільки відповідно до ст. 82 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20 грудня 2005 р. № 3235-IV розмір мінімальної заробітної плати на 1 січня 2006 року становив 350 гривень на місяць, то під час кваліфікації злочинів та адміністративних правопорушень застосовується неоподатковуваний мінімум доходів громадян у розмірі 175 гривень.
Проте необхідно враховувати, що такий незвичний розмір неоподатковуваного мінімуму використовується винятково при кваліфікації злочинів та адміністративних правопорушень — тобто при встановленні ознак тотожності фактично вчиненого діяння ознакам складу правопорушення, покарання за яке передбачено законом. Іншими словами, кваліфікація лише вказує на те, що саме вчинено. Ви ж маєте на увазі не кваліфікацію, а санкцію — тобто ту частину правової норми Кримінального кодексу України, яка застосовується для визначення виду та розміру відповідальності, визначає її міру. У такому разі неоподатковуваний мінімум складає звичайні 17 гривень, а це означає, що за розголошення таємниці усиновлення (удочеріння) всупереч волі усиновителя (удочерителя) максимальний штраф відповідно до ч. 1 ст. 168 КК становить 850 гривень. Однак, при цьому не слід забувати, що за такий злочин може бути призначене й покарання не у виді штрафу, а у виді виправних робіт строком до двох років. Крім того, зацікавленою особою може бути пред'явлено і цивільний позов (як у кримінальному процесі, так і в порядку цивільного судочинства) про відшкодування моральної шкоди — ось її розмір (залежно від конкретних обставин справи) може бути вже набагато більшим, ніж вищезгаданий штраф.