Апеляційне оскарження: скарги замало


Зараз у районному суді триває розгляд справи за моїм позовом, але, здається, суд не враховує всіх моїх аргументів, тому я побоююся, що рішення суду мене не задовольнить. З огляду на це одразу готуюся до подання апеляційної скарги, проте нещодавно почув від знайомих, що тепер, нібито, при апеляційному оскарженні слід подавати не лише скаргу, а й якусь заяву. Чи дійсно це так?


З набранням 1 вересня 2005 р. чинності новим Цивільним процесуальним кодексом України (далі — ЦПК) у цивільному процесі загалом і у процедурі апеляційного оскарження зокрема дійсно багато чого змінилося. Так, Ваші знайомі цілком вірно зауважили, що нині для апеляційного оскарження слід подавати не один, а два документи — заяву про апеляційне оскарження та апеляційну скаргу. Тобто перед тим, як подати звичайну апеляційну скаргу, спочатку необхідно звернутися до суду із заявою про апеляційне оскарження, в якій має бути зазначено найменування суду, до якого подається заява, відомості про особу, що її подає, та рішення чи ухвала, що оскаржуються. Втім, скаргу можна подати і без попередньої заяви, але лише за умови її подання у строк, встановлений для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Як Ви вже зрозуміли, строки для подання апеляційної заяви та апеляційної скарги у ЦПК встановлені окремо: заява про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 294 ЦПК може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а скарга на таке рішення — протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Строки для подання заяви про оскарження не рішення, а ухвали суду вдвічі менші — так, шоб подати таку заяву у Вашому розпорядженні лише п'ять днів з дня винесення ухвали і ще десять — для подання відповідної апеляційної скарги.

Заяву про апеляційне оскарження та апеляційну скаргу згідно зі ст. 296 ЦПК слід подавати до апеляційного суду через суд першої інстанції. Проте останній (на відміну від правил ЦПК 1963 року) вже не вирішує питання про дотримання форми та змісту скарги і не приймає залежно від цього рішення про її направлення до апеляційного суду або повернення суб'єктові звернення — через три дні після закінчення строку подання апеляційної скарги суд першої інстанції за будь-яких обставин повинен надіслати скаргу разом зі справою до апеляційного суду, де справу буде зареєстровано та передано у порядку черговості судці-доповідачу. 1 вже цей суддя у триденний термін повинен буде вирішувати питання про прийняття скарги до розгляду апеляційним судом.

Підготувала Анжеліка ДОМБРУГОВА

Юридичний вісник України №29 ( 22 – 28 липня 2006 року)