Розлучилася з чоловіком, живу сама. Потребую постійного догляду як інвалід І групи. Чи маю я право на аліменти від колишнього чоловіка?

Особа, після розірвання шлюбу згідно зі ст. 76 Сімейного кодексу (далі — СК) має право на утримання, якщо вона стала непрацездатною до розірвання шлюбу або протягом року від дня розірвання шлюбу та потребує матеріальної допомоги — за умови, що колишній чоловік (дружина) може надавати таку допомогу.

У ст. 75 СК зазначено: непрацездатним вважається той із подружжя, хто досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є інвалідом І, ІІ чи III групи. Також один із колишнього подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Окрім того, виникає право на утримання, якщо особа стала інвалідом після спливу року від дня розірвання шлюбу, якщо інвалідність була результатом протиправної поведінки щсдо неї колишнього чоловіка (дружини) під час шлюбу.

Розмір аліментів суд визначає з урахуванням можливості одержання утримання від повнолітніх дочки, сина, батьків та з урахуванням інших обставин, що мають істотне значення (наприклад, майновий стан платника аліментів). Права на утримання не має той із подружжя, хто негідно поводився у шлюбних відносинах, а також той, хто став непрацездатним у зв'язку з учиненням умисного злочину, і це встановлено судом.

Аліменти призначаються за рішенням суду від дня подання позовної заяви. Якщо позивач вживав заходів щодо одержання аліментів від відповідача, але не міг їх одержати внаслідок ухилення відповідача від сплати, суд залежно від обставин справи може ухвалити рішення про стягнення аліментів за минулий час, але не більш як за рік.

Якщо один із подружжя одержує аліменти у зв'язку з інвалідністю, їх сплата триває протягом строку інвалідності. У разі подання відповідного документа про продовження строку інвалідності, стягнення аліментів продовжується без додаткового рішення суду.

Відповідно до ст. 77 СК утримання одному з подружжя надається другим із подружжя в натуральній або грошовій формі за їхньою згодою. Аліменти сплачуються щомісяця. За взаємною згодою вони можуть бути сплачені наперед.

Відповідно до ч. 3 ст. 80 СК розмір аліментів, призначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.

Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року № 146. Відповідно до нього утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової' винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, та з суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після відрахування податків.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 27/2006