Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України (далі — МОЗ) від 19.12.1997 р. № 359 «Про подальше удосконалення атестації лікарів» (п.4.2) від атестації на підтвердження кваліфікаційної категорії звільняються вагітні жінки та особи, котрі перебувають у відпустці для догляду за дитиною. Термін їхньої чергової атестації відповідно переноситься. За виробничої потреби або з інших об'єктивних причин термін атестації лікарів на підтвердження кваліфікаційної категорії може бути перенесено наказом по органу охорони здоров'я, де має атестуватися лікар, не більш як на один рік.
Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України і МОЗ України від 05.10.2005 р. № 308/519 «Про упорядкування Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» (п. 2.4.1.6) виплата заробітної плати з урахуванням підвищення посадового окладу за наявності кваліфікаційної категорії проводиться працівникам протягом п'яти років з дня затвердження наказом органу (закладу) охорони здоров'я рішення атестаційної комісії про її присвоєння (підтвердження). Особам, які бажають пройти атестацію на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії і своєчасно подали потрібні документи до атестаційної комісії (не пізніш як за два місяці до закінчення п'ятирічного терміну з моменту попередньої атестації (переатестації), ця виплата проводиться до ухвалення рішення атестаційної комісії про її підвищення (підтвердження) або скасування.
Згідно з зазначеним вище .наказом МОЗ України від 19.12.1997 р. № 359 (п. 2.1) особи, які не працювали більш як три роки за конкретною лікарською спеціальністю, та особи, які своєчасно не пройшли атестацію на кваліфікаційну категорію або яким відмовлено в- присвоєнні (підтвердженні) другої кваліфікаційної категорії, не можуть провадити лікарську діяльність з цієї спеціальності без попереднього проходження стажування в порядку, встановленому наказом МОЗ України від 17.03.1993 р. № 48, за яким лікар, котрий не працює більш як три роки за конкретною лікарською спеціальністю, не може провадити лікарську діяльність з цієї спеціальності і має бути направлений на стажування.