Сплата земельного податку


Я отримав у спадщину будинок батьків. Землю приватизував тепер маю у приватній власності 25 соток землі разом із будинком. На підтвердження цього мені видали Державний акт на право приватної власності на землю. Чи повинен я платити щорічну плату за землю, як вимагає сільська рада?


Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю" від 3 липня 1992 р. № 2535-ХІІ (далі — Закон) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Власники землі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності на земельну ділянку (ст. 15 Закону). У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Як передбачено у ч. 1 ст. 125 Земельного кодексу України (далі — ЗК), право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, та його державної реєстрації. Право власності на земельну ділянку по-свідчується Державним актом на право власності на земельну ділянку, форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2002 р. № 449. Тому, якою Ви відповідно до норм ЗК отримали державний акт на право приватної власності на землю (тобто є власником конкретної земельної ділянки), то повинні сплачувати земельний податок з дня виникнення права власності на земельну ділянку.

У ч. 3 ст. 14 Закону, зокрема, передбачено, що нарахування громадянам сум земельного податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (ст. 13 Закону). А як передбачає п. 2 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 1993 р. № 15, державний земельний кадастр включає, зокрема, дані реєстрації права власності.

Згідно з ч. 3 ст. 17 Закону земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачуються рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

При визначенні суми податкового зобов'язання зі сплати земельного податку громадянам, яких податковими органами своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, перегляд неправильно нарахованого податку, стягнення або його повернення проводяться відповідно до ст. 18 Закону. Зокрема, платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більш як за два попередні роки.

Отже, оскільки Ви є власником земельної ділянки (що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю), то повинні сплачувати земельний податок. А якщо Вас не було своєчасно залучено до сплати земельного податку, Ви повинні будете його сплатити з дня виникнення права власності на земельну ділянку, але не більше як за два попередні роки.

Потрібно також зазначити, що облік платників та нарахування земельного податку громадянам, а також контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку Законом покладено на органи державної податкової служби. А тому сільська рада не вправі вимагати від Вас сплати земельного податку, оскільки це компетенція органів державної податкової служби.

Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України №32 ( 12 - 18 серпня 2006 року)