Переобладнання житла для використання в інших цілях проводиться в разі визнання його непридатним для проживання, з подальшим переведенням у нежитлові приміщення, що регламентується ст. ст. 7 і 8 Житлового кодексу УРСР. Відповідно до Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 45, переобладнання і перепланування житлових та підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами власники, наймачі (орендарі) мають право проводити без обмеження інтересів інших жителів будинку, з дозволу власника будинку (квартири) та органу місцевого самоврядування .
Роботи з перепланування проводяться відповідно до проекту, розробленого з дотриманням вимог будівельних норм і правил.
Надання приміщень у житлових будинках для потреб промислового характеру забороняється. їх перепланування для розміщення офісів, контор, торгових організацій та для інших цілей непромислового характеру чинним законодавством теж не передбачено.
Стосовно другого запитання — Законом від 20 травня 1999 року № 686-XIV «Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій» встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують нежитлові будинки і приміщення, належні їм на праві власності або орендовані, для ведення цієї діяльності повинні сплачувати комунальні послуги за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання, та пропорційну частку витрат на утримання прибудинкової території; сплачувати пеню за несвоєчасні розрахунки за спожиті комунальні послуги в розмірі 1 відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, якщо інший розмір пені не встановлено за угодою сторін, але не більш як 100 відсотків загальної суми боргу.
Склад витрат, що відшкодовується суб'єктами підприємницької діяльності, визначається методичними Рекомендаціями щодо участі суб'єктів підприємницької діяльності в утриманні будинків і прибудинкових територій, затвердженими наказом Держбуду від 5 вересня 2001 року № 176. Місцевим органам виконавчої влади рекомендовано затвердити своїм рішенням порядок участі суб'єктів підприємницької діяльності у розрахунках за утримання будинків та прибудинкових територій для застосування у відносинах з орендарями (власниками) вбудованих чи прибудованих частин житлових будинків.
Спірні питання між сторонами розв'язуються шляхом переговорів або у судовому порядку.