Я працюю одночасно на двох підприємствах, подав заяву про надання податкової соціальної пільги на обох підприємствах, одержував податкову соціальну пільгу. Чи може податковий орган утримати відповідну суму недоплати податку та позбавити мене права на податкову соціальну пільгу?

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про податок з доходів фізичний осіб» (зі змінами і доповненнями) від 22 травня 2003 року № 889-IV податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого місячного доходу платника податку у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати) *. Для цього платник податку подає працедавцю заяву про самостійне обрання місця застосування податкової соціальної пільги за формою, визначеною центральним податковим органом.

Платник податку, який змінює за самостійним рішенням місце одержання податкової соціальної пільги, зобов'язаний надати працедавцю за попереднім місцем її застосування заяву про відмову від такої пільги за формою, визначеною центральним податковим органом. Така заява не подається, якщо платник податку припиняє трудові відносини з таким працедавцем з будь-яких підстав.

Працедавець відображає в річній податковій звітності всі випадки одержання заяв платників податку про застосування та про відмову від такої пільги.

Згідно з пп. 6.3.4 п. 6.3 ст. 6 зазначеного Закону, якщо платник податку подає заяву про застосування/пільги більш ніж одному працедавцю або якщо платник податку за одержання доходів, визначених у пп. 6.3.3 цього пункту, подає таку заяву іншому працедавцю, внаслідок чого податкова соціальна пільга фактично застосовується також під час одержання інших доходів протягом будь-якого звітного податкового місяця, то такий платник податку втрачає право на податкову соціальну пільгу за всіма місцями одержання доходу, починаючи з місяця, в якому мало місце таке порушення, та закінчуючи місяцем, в якому право на застосування податкової соціальної пільги відновлюється.

Водночас платник податку може відновити право на застосування податкової соціальної пільги, якщо він подає заяву про відмову від такої пільги всім працедавцям із зазначенням місяця, в якому мало місце таке-порушення, на підставі чого окремий працедавець розраховує та утримує відповідну суму недоплати податку та штраф у розмірі 100% такої недоплати за рахунок найближчої виплати. Якщо з будь-яких підстав суму недоплати та штрафу не було утримано за рахунок доходу платника податку до спливу граничного строку, встановленого законом для подання річної декларації з цього податку, сума такої недоплати і штрафу стягується податковим органом у порядку, визначеному законом. При цьому право на застосування податкової соціальної пільги до доходу платника податку відновлюється з податкового місяця, наступного за місяцем, в якому сума такої недоплати та штраф повністю погашаються.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 32/2006