Селищна рада викупила мою земельну ділянку для суспільних потреб у 2005 році. Проте земельна ділянка не використовується за призначенням, а передана підприємцю, і він будує на ній гараж. Чи маю я право повернути свою ділянку?

Статтею 146 Земельного кодексу України (далі — ЗКУ) передбачено , що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених ЗКУ, мають право викупу земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб, для таких суспільних потреб:

  1. під будівлі і споруди органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

  2. під будівлі, споруди та інші виробничі об'єкти державної та комунальної власності;

  3. під об'єкти природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

  4. оборони та національної безпеки;

  5. під будівництво та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, газопроводів, водопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафто- та газових терміналів, електростанцій тощо);

  6. під розміщення дипломатичних та прирівняних до них представництв іноземних держав та міжнародних організацій;

  7. під міські парки, майданчики відпочинку та інші об'єкти загального користування, необхідні для обслуговування населення.

Власник земельної ділянки не пізніше ніж за один рік до майбутнього викупу має бути письмово попереджений органом, який приймає рішення про її викуп.

Викуп земельної ділянки здійснюється за згодою її власника. Вартість земельної ділянки встановлюється відповідно до грошової та експертної оцінки земель, яка проводиться за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Якщо власник земельної ділянки не згоден з викупною вартістю, питання вирішується в судовому Порядку.

Окрім усього, закон накладає на органи, які здійснюють викуп, обов'язок використовувати викуплені земельні ділянки винятково для суспільних потреб. Якщо ж викуплена земельна ділянка використовується з іншою метою, то колишній власник ділянки, відповідно до статті 153 ЗКУ, має право звернутися до суду з позовом про визнання недійсним чи розірвання договору викупу земельної ділянки та відшкодування збитків, пов'язаних із викупом. Як наслідок, сторони повинні будуть повернути одна одній усе, що вони отримали на виконання цього договору, тобто дописувачу буде повернено земельну ділянку, але він мусить повернути кошти, які отримав як плату за її викуп. У разі, якщо викупом заподіяно збитки, він також має право на їх відшкодування.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування без рішення суду не мають-права втручатися у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому земельною ділянкою або встановлювати не передбачені законодавчими актами додаткові обов'язки чи обмеження'.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за шкоду, заподіяну їх неправомірним втручанням у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження земельною ділянкою.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 33/2006