У мене п'ятирічна дитина, а колишній чоловік ухиляється від сплати аліментів, місце його проживання невідоме. Чи передбачена відповідальність за ухилення від сплати аліментів?

На батьків дитини покладені обов'язки щодо її утримання до 18 років, та якщо повнолітня дитина продовжує навчання — до досягнення нею 23 років.

Кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються судом у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У випадках, коли місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, такій дитині призначається тимчасова державна допомога. Ця допомога не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплачується допомога за рахунок коштів Держбюджету України у порядку, який визначає уряд України. Суми допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.

Кримінальна відповідальність передбачена тільки за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, які перебувають на їхньому утриманні (ст. 164 Кримінального кодексу України). Суб'єктивна сторона злочину передбачає прямий умисел. Таке ухилення від сплати аліментів карається виправними роботами або обмеженням волі на строк до 1 року.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 36/2006