Розподіл і надання житлових приміщень здійснюється відповідно до Житлового Кодексу Української РСР та «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм житлових приміщень в Українській РСР», затверджених постановою Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 11.12.1984 р. № 470 (далі — Правила). Такі дії належать виключно до компетенції органів місцевої влади, на які, відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», покладені повноваження щодо обліку громадян, які згідно з чинним законодавством потребують поліпшення житлових умов, а також повноваження щодо розподілу та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності.
Відповідно до Правил такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються громадяни, забезпечені житловою площею нижче рівня, що визначається обласними, Київською і Севастопольською міськими адміністраціями спільно з радами профспілок.
Житлове приміщення надається у межах 13,65 кв. м житлової площі на одну особу, але не менше рівня середньої забезпеченості громадян житловою площею в цьому населеному пункті (пункт 53 Правил). При цьому враховується житлова площа у житловому будинку (квартирі), що перебуває у приватній власності громадян.
Відповідно до ст. 48 Житлового Кодексу УРСР, при передачі громадянами житла, яке перебуває у їхній приватній власності, органу, який здійснює поліпшення житлових умов, вони мають право на одержання житла у межах встановленої норми житлової площі.