Доведення батьківства


Я маю намір звернутися до суду, щоб визнати батьківство чоловіка, який є батьком дитини - але він не бажає з'являтися до суду і здавати аналізи для проведення експертизи. Чи є якісь можливі процесуальні заходи впливу на нього чи інші шляхи доведення батьківства?


Відповідно до статей 213, 215 Цивільного процесуального кодексу (далі — ЦПК) рішення має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них.

Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ст. 212 ЦПК, згідно з якою жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.

Відповідно до ст. 146 ЦПК у разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з'ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

У разі ухилення відповідача від проведення судово-біологічної (судово-генетичної) експертизи у справах про визнання батьківства, материнства суд має право постановити ухвалу про примусовий привід на проведення такої експертизи.

Сторінку підготувала Ірина ДИБА

Юридичний вісник України №40 ( 7-13 жовтня 2006 року)