Ми з сусідкою уклали договір довічного утримання, за яким вона передає мені свій будинок. Біля будинку є земельна ділянка, але в договорі вона не вказана. Чи буде і земельна ділянка передана мені з будинком?

Ст. 120 Земельного кодексу України визначено, що в разі переходу права власності на будинок або його частину від однієї особи до іншої за договором довічного утримання право на земельну ділянку переходить на умовах, на яких вона належала попередньому власникові. Таким чином, ваше право на земельну ділянку, на якій розташований переданий вам за договором будинок, залежить від того, чи ця ділянка належала вашій сусідці на праві власності чи на праві користування. Якщо сусідка була власницею цієї ділянки, то разом із правом власності на будинок до вас переходить право власності на земельну ділянку. Слід зазначити, що право власності на землю набувається з моменту державної реєстрації.

Якщо ж сусідка користувалася ділянкою на підставі договору оренди, то й до вас вона переходить лише в оренду. При цьому ви мусите подбати про переукладення договору оренди з власником земельної ділянки на своє ім'я.

Я прожив із жінкою сімнадцять років без реєстрації шлюбу і багато років доглядав її, тому що вона була інвалідом. У цьому році вона померла, і її сестра вселилась у цю квартиру, а мене виганяє з неї. Чи має сестра моєї дружини право на це житло?

Згідно зі ст. 1218 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Це означає, що до спадкоємців вашої жінки переходить право на її квартиру. Якщо ваша дружина померла, не залишивши заповіту, то її майно успадковується за законом почергово.

Насамперед, право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Проте оскільки ви з жінкою не перебували в зареєстрованому шлюбі, у вас не виникають права та обов'язки подружжя, в тому числі право на спадкування за законом у першу чергу. Якщо спадкоємців першої черги немає, то до спадкування закликаються рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід. Таким чином, сестра вашої жінки має право успадкувати квартиру вашої жінки.

Відповідно до ст. 1264 ЦКУ, ви як особа, що проживала зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини, маєте право на спадкування у четверту чергу. Проте якщо ваша померла жінка через каліцтво, тяжку хворобу була у безпорадному стані, і ви протягом тривалого часу доглядали її і забезпечували матеріально або надавали іншу допомогу, то згідно зі ст. 1259 ЦКУ за рішенням суду вам може бути надане право на спадкування разом зі спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 46/2006